ERG olarak, yürütücülüğünü üstlendiğimiz “Hareket Okulda” projesi başladı!

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Nike’ın ana desteğinde ve BoMoVu ortaklığında gerçekleştirdiğimiz projeyle gündelik hayatlarında harekete ve spora yeterince yer vermeyen çocuklara, spor ve hareket alışkanlıkları kazandırmayı, böylece çocukların öğrenme ve iyi olma hallerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.  

Yürüttüğümüz ve incelediğimiz araştırmalar; spor ve hareketin öğrenmeyle doğrudan ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte özellikle “Çocukların Gözünden Okulda Yaşam” araştırmamızda okul ekosisteminin çocukların hareketinin önüne engeller getirdiğini fark ettik. Bu bulgulardan yola çıkarak çocukların, okullarda hareket ederek öğrenmelerine yönelik araçlar ve içerikler geliştirmek, eğitim ortamlarını hareketi teşvik edecek şekilde düzenlemek ve okulların kapasitelerini bu yönde geliştirmek gerektiğine inanıyoruz. 

Hareket Okulda projesi, fiziksel aktiviteler aracılığıyla öğrencilere olumlu spor deneyimi de sağlayacak. BoMoVu liderliğinde ve NIKE atletlerinin desteğinde, çocuklar haftalık olarak gerçekleştirilecek dans ve basketbol etkinliklerine katılarak nitelikli spor etkinliklerine erişecekler.

Proje kapsamında, dünya çapında birçok ülkede Nike desteğiyle gerçekleştirilen Aktif Okul Çerçevesi, Türkiye’ye uyarlanarak, beden eğitimi derslerini zenginleştirecek bir aktif okul kılavuzu hazırlanacak ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulacak. Ayrıca BoMoVu öncülüğünde haftalık olarak, pratik aktivitelerle öğrencilere pozitif spor deneyimi sunulacak.

Projenin ilk aşamasında İstanbul’da iki farklı okulda, 8 ay boyunca, çocukların haftalık olarak katılacağı dans ve basketbol aktivitelerini destekleyecek programlar hazırladık. Bu kapsamda İstanbul’da Eyüp ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda ve Şişli ilçesi Kurtuluş Şehit Nuri Şener Ortaokulu’nda öğrencilerle birlikte, paydaşların da katılımıyla başlangıç etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Projenin detayları için tıklayınız.


İlginizi Çekebilecek İçerikler

Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu EBA’da!

Hareket ve spor alışkanlıklarını destekleyerek çocukların iyi olma haline katkıda bulunmayı amaçlayan Made to Play: Hareket Okulda projemiz kapsamında, okullarda ve/ya evlerde her branştan öğretmenin uygulayabileceği aktivitelerin yer aldığı Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu’nu yayımladık. 

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.