ERG Yönetim Kurulu

Prof. Dr. Üstün Ergüder – ERG Yönetim Kurulu Başkanı

Siyaset Bilimi dalında doktorasını Syracuse Üniversitesi’nde (Maxwell School of Citizenship and Public Affairs) 1970 yılında tamamlayan Prof. Dr. Ergüder, Boğaziçi Üniversitesi kadrosuna katıldı. 1992–2000 arasında Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Prof. Dr. Ergüder, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı Onursal Başkanı ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca Robert College Mütevelli Heyeti’nde, Avrupa Kültür Vakfı (ECF) ve Avrupa Vakıflar Merkezi (EFC) yönetim kurullarında yer almaktadır.

Alparslan Tansuğ – ENKA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan Alparslan Tansuğ, iş hayatına Enka Pazarlama A.Ş. de başladı. Daha sonra Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’de çeşitli görevler üstlendi. Alparslan Tansuğ halen Enka Eğitim Spor ve Sosyal Yardım Vakfı ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı ( TUSEV) Yönetim Kurulu üyesi, Enka Spor Kulübü ve Enka Okulları Yönetim Kurulu Başkanıdır. Ayrıca Terakki Vakfı Mütevelli Heyetinde yer almaktadır.

Ayla Göksel – Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Lisans derecesini Ekonomi ve Politika alanında Bath Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecesini Kalkınma Ekonomisi alanında London School of Economics’ten almıştır. John Hopkins Üniversitesi ve Harvard Universitesi’nde burslu olarak sivil toplum üzerine araştırma çalışmalarında bulunmuştur. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve İz Çocuk Gelişim Merkezi’nin de içinde bulunduğu Özyeğin Sosyal Yatırımları’nın yönetimini üstlenmektedir. Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, Tohum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi’dir. 2008 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Küresel Lider, 2009 yılında da Synergos Institute tarafından Senior Fellow seçilmiştir, 2010 yılında ise Katar Vakfı WISE Ödülü’nü almıştır.

Canan Ercan Çelik – Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri

Lisans derecesini İşletme alanında 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Profesyonel kariyerine aynı yıl PWC şirketinde başlamış, 1990’da Borusan Holding’e katılmıştır. Mali Kontrol ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yapmış, 2006’da Holding Grup Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı olarak görev almıştır. Aynı yıl Grup’un halka açık şirketi Borusan Yatırım’ın Genel Müdürlüğünü de üstlenmiştir. 2013’ten bu yana Grup’a yönelik ortak hizmetlerin ve uzmanlık servislerinin yönetiminden sorumlu olan Borusan Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreterliği görevlerini üstlenmektedir. Grup şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliklerinin yanı sıra SKD Başkanı, Global Compact ve ERG Yönetim Kurulu üyesidir. Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Hakan Altınay – Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu Direktörü

Global Civics Academy’nin kurucusu ve Global Civics kitabının yazarıdır. Brookings Enstitüsü ve Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışmadan önce demirci çıraklığı, özel öğretmenlik, tur rehberliği, vakıf genel sekreterliği gibi çeşitli işler yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi, Oslo Üniversitesi ve New School for Social Research’de Antropoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumuştur. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu Direktörü’dür.

 

İpek Gürkaynak – Gürkaynak Yurttaşlık Enstitüsü Eşbaşkanı

1968’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Fulbright Bursu ile gittiği Kansas Üniversitesi’nden Sosyal Psikoloji alanında master ve doktora derecelerini almıştır. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yapmış, A. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü gibi yönetim görevlerinde bulunmuştur. Psikologlar Derneği, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği kurucularındandır. Ulusal ve uluslararası çeşitli kurum ve kuruluşların, özellikle çocuklara ilişkin projelerinde, danışmanlık ve proje yöneticiliği yapmıştır. 1995’ten bu yana, disiplinlerarası bir ekiple, insan hakları ve yurttaşlık alanlarında, çocuklara/gençlere ve eğiticilere kitap yazmaktadır ve öğretmenlere, eğiticilik yapan yetişkinlere eğitimler vermektedir. 2000 yılında emekli olan İpek Gürkaynak Biga’da yaşamaktadır ve eşi Prof. Dr. Mehmet R. Gürkaynak ile kurdukları Gürkaynak Yurttaşlık Enstitüsü’nde eşbaşkan olarak çalışmaktadır.

Mehmet Ali Alpar – Sabancı Üniversitesi Emeritus Öğretim Üyesi

1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun olan M. Ali Alpar, 1977 yılında University of Cambridge’de doktorasını tamamladı. Yıllar içinde Boğaziçi Üniversitesi, Columbia University, University of Illinois at Urbana-Champaign, TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü, ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi’nde çeşitli görevler üstlendi. M. Ali Alpar aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Konseyi ve TÜBİTAK Bilim Kurulu eski üyesi (1993-1997) ve TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplarını başlatan yayın kurulu üyesidir.

Oya Ünlü Kızıl – Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1992 yılında kariyerine Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nde Uzman olarak başlamıştır. George Washington’da “Uluslararası İşletme” yüksek lisansını yaptıktan sonra 5 yıl Washington DC’de Dünya Bankası’nda Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. 2001-2003 yılları arasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nda Başbakan Baş Danışmanı olarak görev yapmıştır. 2003 yılında CEO Danışmanı olarak göreve başladığı Koç Holding’de halen Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü olarak çalışmaktadır. 2008 yılında Yale Üniversitesi Dünya Liderleri listesine seçilmiş ve bu programda liderlik eğitimi almıştır. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Üyesi’dir.

Ömür Kula Çapan – R/GA İstanbul Portföyünden Sorumlu Direktör

Lisansını Ekonomi alanında, yüksek lisansını Görsel Sanatlar İletişim ve Tasarımı programlarında, Sabancı Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Yaklaşık 12 yıldır iletişim alanında özel sektörde çalışmaktadır. Uzmanlığı iletişim ve marka stratejileridir. Uzun yıllar DDB Türkiye grubunda Stratejik Planlama Direktörü olarak çalıştıktan sonra, Finansbank Enpara.com’un kurucu ekibine katılarak ürün/hizmet tasarımı ve müşteri deneyimi tasarımı alanlarında uzmanlaşmıştır. 4 yıl boyunca Tribal WW Istanbul reklam ajansının Genel Müdürü görevini üstlenmiştir. Şu anda dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri kabul edilen R/GA’de İstanbul Portföyünden Sorumlu Direktör görevini yürütmektedir. Aynı zamanda, Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Zerrin Koyunsağan – Sabancı Vakfı Genel Müdürü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olan Zerrin Koyunsağan, 1987-1997 yılları arasında ODTÜ’de Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı yapmıştır. Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşunda görev almak üzere 1998 yılında Sabancı Üniversitesi’ne katılmış, 2005 yılına kadar Öğrenci Kaynakları Direktörü olarak görevini sürdürmüştür. Sabancı Vakfı’na 2006 yılında katılan Zerrin Koyunsağan, halen Sabancı Vakfı’nın Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Gerek Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşu, gerekse Sabancı Vakfı’nın yeniden yapılanma sürecinin başarıyla sürdürülmesinde önemli katkıları olan Koyunsağan, Sabancı Üniversitesi Onursal Üyesi, ODTÜ Mezunlar Derneği üyesi ve TÜSEV Yönetim Kurulu üyesidir.