Basın Bültenleri

Kız Çocuklar Okulda Başarılı Olmayı Gelecekleri İçin Daha Çok Önemsiyor

Kız Çocuklar Okulda Başarılı Olmayı Gelecekleri İçin Daha Çok Önemsiyor

Aydın Doğan Vakfı (ADV) ve Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) işbirliğiyle hazırlanan “Okuma Becerilerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Değerlendirilmesi: PISA 2018 Verileriyle Bir Analiz” başlıklı rapor 12 Nisan 2022, Salı günü düzenlenen etkinlikte kamuoyuna sunuldu.

Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğrenciler ve Eğitime Erişim Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğrenciler ve Eğitime Erişim Yayımlandı

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) yayımladığı Eğitim İzleme Raporlarının bu yılki beşinci dosyası olan Öğrenciler ve Eğitime Erişim, ERG YouTube kanalında canlı yayımlanan etkinlikle kamuoyuna sunuldu. Rapor sunumu ve panelin gerçekleştiği etkinlikte, salgın öncesinde ve sürecinde eğitime erişime ilişkin öne çıkan konular üst politika belgelerinden, güncel araştırmalardan ve sahadaki deneyimlerden yararlanılarak değerlendirildi.

Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğretmenler Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğretmenler Yayımlandı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğretmenler’i 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, ERG YouTube kanalında düzenlediği canlı yayınla kamuoyuna duyurdu. Yayında, son bir yılda öğretmen politikaları alanında yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği rapor sunuldu. Rapor sunumunun ardından gerçekleşen panelde ise, salgın sürecinde öğretmen deneyimleri ve öğretmenler arası dayanışmanın önemi raporun bulguları çerçevesinde tartışıldı.

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitim Ortamları Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitim Ortamları Yayımlandı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Eğitim İzleme Raporlarının üçüncü dosyası olan Eğitim Ortamları’nı ERG YouTube kanalında düzenlediği canlı yayınla kamuoyuna duyurdu. Raporun öne çıkan başlıkları arasında yaşanan olağanüstü durumla gündeme daha çok gelen okullardaki temizlik ve hijyen şartları, sınıflardaki fiziksel düzenlemeler, psikolojik danışma hizmetleri, salgın sürecinde bir eğitim ortamı olan ev, veli katılımı ve işbirliği bulunuyor. Canlı yayında rapor sunumunun ardından, eğitimin tüm paydaşlarının kendilerini ait hissedecekleri, sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarının nasıl sağlanabileceği üzerine bir panel gerçekleşti.

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitimin İçeriği Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitimin İçeriği Yayımlandı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Eğitim İzleme Raporu 2020’nin ikinci dosyası olan Eğitimin İçeriği’ni ERG YouTube kanalında canlı yayımlanan panelle kamuoyuna duyurdu. Dosyanın öne çıkan bulguları arasında, uzaktan eğitim dönemiyle önem kazanan dijitalleşme, teknoloji ve kaynaklara erişimin ortaya çıkardığı fırsat eşitsizliği bulunuyor. Etkinlikte, rapor sunumunun yanı sıra “Eğitimin İçeriği Krizlere Nasıl Dayanıklı Hale Gelebilir?” başlıklı bir panel de gerçekleşti.

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Sona Erdi

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Sona Erdi

Eğitimde iyi örneklerin her koşulda yaygınlaşması için çalışan Eğitimde İyi Örnekler Konferansı (İÖK), bu yıl Türkiye’nin 25 ilinden 83 eğitimde iyi örneği konuk ederek dijital ortamda gerçekleşti. Eğitim Reformu Girişimi tarafından, Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşen konferans, ERG YouTube kanalı ve Zoom üzerinden binlerce kişiye ilham oldu.

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı Yayımlandı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), farklı dosyalar halinde yayımladığı Eğitim İzleme Raporlarının ilk dosyası Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı’nı dün gerçekleşen panelle yayımladı. Raporda ele alınan konular arasında, On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) ve MEB 2019-2023 Stratejik Planı, İstanbul, Manisa ve Elazığ’da yaşanan depremlerle birlikte gündeme gelen ihtiyaçlar ve çalışmalar, bazı özel öğretim kurumlarının karşılaştığı mali krizler, koronavirüsün eğitime etkileri ve eğitime ayrılan bütçe öne çıkıyor.

17. İÖK 3 Temmuz’da Başlıyor

17. İÖK 3 Temmuz’da Başlıyor

2004 yılından bu yana her yıl Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı bu yıl, salgın karşısında alınan önlemler nedeniyle dijital ortamda düzenlenecek.

17. İÖK, Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un ve Brookings Enstitüsü Evrensel Eğitim Merkezi Eş Direktörü Rebecca Winthrop’un katılımıyla 3 Temmuz Cuma günü canlı yayınlanacak açış etkinliğiyle başlayacak. Farklı günlerde gerçekleşecek eğitimde iyi örnek sunumları, atölyeler ve sohbetlerle konferans programı 14 Ağustos’a kadar devam edecek.

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Başlıyor

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Başlıyor

2004 yılından bu yana her yıl Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşen Eğitimde İyi Örnekler Konferansları, öğretmenlerin geliştirdikleri iyi örnekleri görünür kılmayı, iyi örnekler aracılığıyla eğitim sistemimizi geliştirecek çözümler üretmeyi hedefliyor. Konferans bu yıl, salgın karşısında alınan önlemler nedeniyle dijital ortamda düzenlenecek.

3 Temmuz-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında ERG YouTube kanalı ve Zoom üzerinden gerçekleşecek konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir açış etkinliğiyle başlayacak. Açış etkinliği 3 Temmuz Cuma günü canlı yayınlanacak. Ardından, farklı günlerde gerçekleşecek eğitimde iyi örnek sunumları, atölyeler ve sohbetlerle konferans programı 14 Ağustos’a kadar devam edecek.

MEB, Nike Türkiye ve ERG İşbirliğiyle Hareket Okulda

MEB, Nike Türkiye ve ERG İşbirliğiyle Hareket Okulda

Çocuklara hareket ve spor alışkanlığı kazandırarak öğrenme süreçlerine ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunmak için hayata geçirilen Made to Play: Hareket Okulda Projesi kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı, Nike Türkiye ve ERG arasında bir protokol imzalandı.

Protokol kapsamında okullarda yürütülen sportif faaliyetlerin yanı sıra spor araç gereçlerinin sağlanması ve Nike’ın profesyonel sporcuları ve antrenörlerinin desteğiyle çocukların günlük hayatlarında spor yapmaya teşvik edilmesi yer alıyor.

Loading...