Türkiye’de Kapsayıcı ve Nitelikli Eğitim için Öncelikler

ERG olarak, her genel seçim döneminde olduğu gibi, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde de kapsamlı çalışmalarımızın çıktılarını derleyerek eğitime dair önerilerimizi tüm adaylarla paylaşıyoruz.

“Türkiye’de Kapsayıcı ve Nitelikli Eğitim için Öncelikler: 14 Mayıs 2023 Seçimlerinde Göreve Gelecek Hükümete ve Meclise Öneriler”, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. Döneminde çocukların insan haklarını eğitimin odağına koymaya ve her çocuğa hakkı olan kapsayıcı ve nitelikli eğitimi sunmaya yönelik öneriler içeriyor. Belgede yer alan öneriler, Eğitim Reformu Girişimi’nin kuruluşundan bu yana yürüttüğü çalışmalar ile diyalog ve işbirliği içinde olduğu eğitim paydaşlarının çalışmalarından yararlanarak hazırlandı. Eğitimdeki eksikliklerin farkında olan ve mevcut kazanımları değer olarak gören bir yaklaşımla hazırlanan değerlendirme ve öneriler, ERG’nin kurumsal bilgi dağarcığını temel alıyor. 

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi, seçimlerin ardından takipçisi olacağımız bu önerilerin ve eğitim politikalarını iyileştirecek diğer adımların yaşama geçmesine yönelik çalışmalara katkı yapmaya hazırız.

Dosyaya erişmek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Her Çocuğa Eşit Fırsat: AÇEV ve ERG’nin Erken Çocukluk Eğitimine ilişkin Politika Önerileri

Gelişimin en hızlı olduğu yılları kapsayan erken çocukluk döneminde sağlanan nitelikli eğitim hizmetleri çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi için eşsiz önemdedir. Erken çocukluk eğitiminin (EÇE) olumlu etkileri, erken çocukluk döneminde çocuğun iyi olma hâlini desteklemenin ötesine geçerek, bireylerin gelecek eğitim ve çalışma yaşamlarında

Seçimler ve Eğitim

Eğitimde Reform İçin Önce Ortak Akıl Oluşturmayı Öneriyoruz Türkiye’de eğitim siyasi çekişmelerin sahnesi olduğu sürece ortak geleceğimiz için vadettiği katkı gerçekleşemeyecek. Önümüzdeki Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonrası eğitime yaklaşımımızı değiştirmek için bir milada ihtiyacımız var. Türkiye’nin genç nüfusunun oluşturduğu demografik fırsat