Gündelik hayatlarında hareket ve spor yeterince yer almayan çocuklara spor ve hareket alışkanlığı kazandırmayı amaçladığımız Made to Play: Hareket Okulda projemiz kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı ve Nike Türkiye ile protokol imzaladık.

Okullardaki spor/hareket olanakları ve yaşam kalitesi üzerine yapılan araştırmalar, çocukların hareketlerini kısıtlayan birçok engel olduğunu gösteriyor. PISA in Focus (2015), OECD ülkelerinde okul çocuklarının fiziksel aktivite oranı yüzde 52 iken, bu oranın Türkiye’de yüzde 40 olduğunu söylüyor. Ayrıca öğrencilerin % 61’i aileleriyle spor veya fiziksel aktivite yapmıyor.

Yapılan bazı araştırmalar hareketin çocuklar için ne kadar önemli olduğu gerçeğini ortaya koyuyor:

  • Haftada bir gün (orta seviyede) fiziksel aktivitede bulunan çocuklar, fiziksel aktivitede bulunmayan çocuklara göre PISA’da daha iyi sonuçlar elde ediyor.
  • Herhangi seviyede fiziksel aktivitede bulunan öğrenciler ödev ve sınavları hakkında diğerlerine göre %3 daha az stresli olduklarını söylüyor.

Bu bulgulardan yola çıkarak çocukların, okullarda hareket ederek öğrenmelerine yönelik araçlar ve içerikler geliştirmek, eğitim ortamlarını hareketi teşvik edecek şekilde düzenlemek ve okulların kapasitesini harekete sağlayacak şekilde geliştirmek gerektiğine inanıyoruz.

MEB, Nike Türkiye ve ERG arasında imzalanan protokol ile, proje kapsamında okullarda yürütülen faaliyetlere ek olarak, uzaktan eğitim döneminde hareketi desteklemek için Nike atletleri ve antrenörleriyle hazırlanan egzersiz videoları EBA, EBA TV, Bakanlığın dijital mecraları ve ERG YouTube kanalında yayınlanacak.

Videoları izlemek için YouTube kanalımıza abone olmayı ve Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Hareket Okulda projemiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu EBA’da!

Hareket ve spor alışkanlıklarını destekleyerek çocukların iyi olma haline katkıda bulunmayı amaçlayan Made to Play: Hareket Okulda projemiz kapsamında, okullarda ve/ya evlerde her branştan öğretmenin uygulayabileceği aktivitelerin yer aldığı Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu’nu yayımladık. 

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.