Gazete Duvar: Tarım İşçisi Çocuklar Uzaktan Eğitime De Çok Uzaklar

Gazete Duvar: Tarım İşçisi Çocuklar Uzaktan Eğitime De Çok Uzaklar

Gazete Duvar haberinde, ERG Araştırmacısı Umay Aktaş Salman’ın tarım işçisi çocukların uzaktan eğitim sürecinde yaşadığı zorlukları ele aldığı yazısına yer verdi. Normal zamanlarda bile okula zamanında gidemeyen ve zor şartlarda hayatta kalma mücadelesi veren çocukların salgın nedeniyle uygulanmaya başlanan uzaktan eğitime ulaşmaları çok zor olduğunu ifade eden Salman, “Yüz binlerce mevsimlik gezici tarım işçisinin Doğu ve Güneydoğu’daki illerden çalışmak için farklı illere göçü devam ediyor. Yarım milyon mevsimlik tarım işçisi her sene olduğu gibi günde ortalama 11 saat çalışarak, sürekli göç ederek ve genellikle yol, su kanallarının kenarlarına kurulmuş naylon, bez çadırlardan oluşan yerlerde hayatlarını sürdürecekler. Mevsimlik gezici tarım işçilerinin bu koşulları koronavirüs nedeniyle şimdi daha da tehlikeli.” dedi.

 

Salman’ın Adana bölgesinde çalışan mevsimlik gezici tarım işçileri ve tarım aracılarıyla yaptığı görüşmeler de bu durumu çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. 40 yaşındaki Y. K, 17 ve 20 yaşındaki iki oğlu ve 11 yaşındaki kızıyla memleketi Şanlıurfa’dan Adana’ya geldiğini anlatarak “Karpuzun otlarını çekiyoruz, naylonu kaldırdık. Bu bittikten sonra fıstık, pamuk… Yani iş olursa. ” diyor. 17 ve 20 yaşındaki oğlu 8. sınıftan sonra okula devam edememiş. İkisi de yıllardır tarlada. 11 yaşındaki kızı ise 5. sınıfa gidiyor. Ancak eğitim hayatı her yıl annesi ve iki ağabeyiyle çıktığı mevsimlik tarım göçü nedeniyle devamsızlıklarla, kopukluklarla dolu.

Eğitimde Sosyo-ekonomik etkenlerin ve imkân farklılığının, koronavirüs nedeniyle okulların kapatılmasıyla daha da arttığını belirten Salman, “Her sene eğitim yılı bitmeden yaklaşık iki ay önce okullarından ayrılan ve eğitim yılı başladıktan iki ay sonra okula başlayan çocuklar, bu yıl koronavirüs nedeniyle daha erken eğitimden ayrılmış oldu. Mevsimlik gezici tarım işçileri nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan mültecilerin çocuklarının eğitime erişiminin daha da sınırlı olduğunu da unutmamak gerekiyor.” dedi.

Haberin aslına ulaşmak için tıklayınız.

 

Psychologies Türkiye: Meraklının El Kitabı

Psychologies Türkiye: Meraklının El Kitabı

Psychologies Türkiye dergisi aylık sayısında, ERG’ye iletilen 2 bini aşkın merak atasözü arasından seçilenler ve Öğretmen Ağı’nın Değişim Elçisi öğretmenlerinin merakı teşvik edecek alıştırmalarından oluşan Meraklının El Kitabına yer verdi.

Haberin kupürünü aşağıda bulabilirsiniz.

Euronews: Uzaktan eğitim dijital uçurumu derinleştiriyor mu? İnterneti olmayan öğrenci nasıl eğitim alacak?

Euronews: Uzaktan eğitim dijital uçurumu derinleştiriyor mu? İnterneti olmayan öğrenci nasıl eğitim alacak?

Euronews yayınında, ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık’ın, uzaktan eğitim sürecinde bireylerin Bilişim Teknolojilerine erişiminde ortaya çıkan eşitsizliklerle ilgili değerlendirmelerine yer verdi. Dijital Uçurum‘un daha görünür olduğunu da ekleyen Arık, “Mevcut durumu anlamak, halihazırda eşitsizliğin olduğu yerlerde o yere özgü müdahale programları yürütmek, eşitsizliklerin uzaktan eğitim sürecinde derinleşmesini önlemek öncelikli hedef olmalı” dedi.

Read More

Medyascope: Uzaktan Eğitimin İlk İki Haftası Nasıl Geçti?

Medyascope: Uzaktan Eğitimin İlk İki Haftası Nasıl Geçti?

Medyascope yayınında, ERG Araştırmacısı Umay Aktaş Salman’ın koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında başlatılan uzaktan eğitim sürecinin ilk iki haftasının nasıl geçtiğine dair değerlendirmesine yer verdi. Salman’ın bu iki haftalık süreçle ilgili değerlendirmelerinin yanında uzaktan eğitimin öğrencileri, öğretmenleri ve velileri nasıl etkilediğine dair görüşleri de yer aldı.

Read More

Gazete Kadıköy: Öğrenciler İçin Uzaktan Eğitim Zamanı

Gazete Kadıköy: Öğrenciler İçin Uzaktan Eğitim Zamanı

Gazete Kadıköy haberinde, koronavirüs sonrası başlatılan uzaktan eğitim sürecine ve öğrencilerin bu süreçten ne ölçüde etkilendiklerine yer verdi.  Haberde, ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık’ın süreçle ilgili değerlendirmeleri ile eğitimin paydaşlarının süreçten etkilenirken göz önünde bulundurulması gereken önemli konulara dair görüşleri yer aldı. Read More