Eylül ayı, kavuşma ayı. Çocukların, öğretmenlerin, idarecilerin, velilerin, okul hizmetlilerinin, servis şoförlerinin, kantincilerin, kırtasiyecilerin…  Bizim de içinde bulunduğumuz bu kalabalık eğitim ailesinin okula ve birbirine kavuşma zamanı. Bu yüzden her Eylül ayı, yeniden başlamak ve okulun mutlulukla dönülen bir yer olmasını sağlamak için bize bir fırsat getiriyor.

 

Bu eğitim-öğretim yılının;

Çocuğu odağa alan ve onun kendini gerçekleştirmesine olanak tanıyan,

Çocuğun gelişimini sağlama sürecinde, öğretmenin kendini güçlü, özgür ve mutlu hissettiği,

Velilerin, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, mahallelinin ve mahalli idarecilerin, belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve kamunun işbirliği içinde çalıştığı,

Bulunduğu çevrenin, çocuğun, her yönüyle iyi bir yaşam sürmesi için sosyal, duygusal ve akademik becerileri geliştirmesine katkı sağladığı,

Çocuğun, test edilme kaygısıyla değil, yaşam sevinciyle öğrendiği; öğrenirken dinlenmeye ve eğlenmeye de imkan bulabildiği; kendine, başkalarına ve geleceğe merakla ve içtenlikle yaklaşabildiği bir yıl olmasını diliyoruz.

 

Okullar, yaşamla dönüşen eğitim ekosisteminin önemli bir parçasını oluşturuyor. Yaşamın içinde barınan heyecanın okula, okula dönüş heyecanının da bütün bir yıla ve eğitimin her alanına yayılmasını diliyoruz.

Bakanlıkta, il ve ilçelerdeki müdürlüklerde, ülkenin dört bir yanındaki 66.000’e yakın okulda, bu dilekleri paylaşmakla kalmayıp gerçekleştirmek için gönülden emek verecek öğretmenler olduğunu biliyoruz.

Toplumun en büyük ailesinin, eğitim camiasının da bu dileklere ortak olacağına güveniyoruz. Çocukların hak ettikleri nitelikli ve kapsayıcı eğitim için, sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar emek veren herkese şükran duyuyoruz.

Biz de, çocuklar için, bu büyük ailenin parçası olmanın verdiği güvenle, akılla ve hayal gücüyle çalışmaya devam edeceğiz.

Yeni eğitim-öğretim yılı hepimize hayırlı olsun.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Öğretmen Gözünden Öğrenme Kayıpları

COVID-19 salgını nedeniyle okulların kapatılmasının üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçti. Eğitimin çoğunlukla uzaktan devam ettiği bu süreçte, kısa süreli olsa da yüz yüze seyreltilmiş eğitim yapılan dönemler oldu. Öğretmen Ağı Değişim Elçisi Seval Binici, öğrencileriyle yüz yüze eğitim yaptığı dönemdeki izlenimlerini ERG Blog için kaleme aldı.

Erişilebilir Uzaktan Eğitim Mümkün 

Salgınla birlikte eğitimde yaşanan dijital dönüşüm ne kadar kapsayıcı? Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği’nden İsmail Çevikbaş görme engelli öğretmenlerin uzaktan eğitim deneyimini, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini ERG Blog için yazdı.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.