Göstergeler aracılığıyla eğitimin her kademesinde eğitime erişimin durumuna ve eğitime erişimde özel önlemlerle desteklenmesi gereken çocuklara ilişkin değerlendirmelere yer veren Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğrenciler ve Eğitime Erişim yayımlandı. 


Raporun bu dosyasında, salgın sürecinde uzaktan eğitime erişimde yaşanan sorunlar, sahada yürütülen çalışmalardan yararlanılarak ele alınıyor. Ayrıca, eğitime erişimi artırmaya yönelik hedefler ve uygulamalar değerlendiriliyor.

Eğitim İzleme Raporlarının bu yılki beşinci dosyası olan Öğrenciler ve Eğitime Erişim’i  25 Aralık 2020, Cuma günü ERG YouTube kanalında canlı yayımlanan etkinlikle sunduk. ERG Araştırmacısı Umay Aktaş Salman’ın moderasyonuyla gerçekleşen canlı etkinliğin açış konuşmasını ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık yaptı. Arık’ın açış konuşmasının ardından dosyanın yazarlarından İstanbul Bilgi Üniversitesi SEÇBİR Proje Uzmanı Melike Ergün raporun temel bulgularını sundu. Salgın öncesinde ve sürecinde eğitime erişime ilişkin öne çıkan konular üst politika belgelerinden, güncel araştırmalardan ve verilerden yararlanılarak değerlendirildi. Rapor sunumunun ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Aktan Acar ve Eğitimci Dr. Ayşe Beyazova’nın da konuşmacı olarak yer aldığı panel bölümünde ise salgın sürecinde eğitime erişimin yanı sıra okulöncesi eğitimi ve geçici koruma statüsündeki çocukların eğitime erişimi konuşuldu.

Raporu indirmek, raporu destekleyen kaynaklara ve etkinliğin detaylarına ulaşmak için buraya, diğer raporlarımızı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

📄 EİR 2021: Öğretmenler Yayımlandı

  2008 yılından bu yana her yıl yayımladığımız Eğitim İzleme Raporlarının dördüncü dosyası olan Öğretmenler, bugün ERG YouTube kanalında yayımlanan etkinlikle kamuoyuna sunuldu.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.