Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı Yayımlandı

Eğitim İzleme Raporu’nu (EİR), 2019 yılında olduğu gibi 2020’de de tüm yıla yayılan farklı dosyalar halinde yayımlıyoruz. Raporun ilk dosyası olan Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı’nı 21 Temmuz 2020’de düzenlediğimiz etkinlikle paylaştık.

ERG YouTube kanalında canlı yayınla gerçekleştirdiğimiz etkinlik, ERG Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ergüder’in açış konuşmasıyla başladı. İçinde bulunduğumuz yıl, eğitim yönetişimi ve finansmanı alanında yaşanan gelişmeleri ele alan raporun sunumunu ise ERG Araştırmacısı Özgenur Korlu gerçekleştirdi. Raporda ele alınan konular arasında, On Birinci Kalkınma Planı ve MEB 2019-2023 Stratejik Planı, İstanbul, Manisa ve Elazığ’da yaşanan depremlerle birlikte gündeme gelen ihtiyaçlar ve çalışmalar, bazı özel öğretim kurumlarının karşılaştığı mali krizler, koronavirüsün eğitime etkileri ve eğitime ayrılan bütçe öne çıkıyor.

Rapor sunumunun ardından etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi Proje Koordinatörü Gözde Durmuş ve Yeşilçimen Kanuni Ortaokulu Matematik Öğretmeni H. Gözde Uysal’ın katılımıyla “Pandemi Sürecinde Çocuk Katılımı ve Haneler Arası İmkân Eşitsizlikleri” başlıklı panelle devam etti. 

Rapor sunumunu ve gerçekleşen paneli buradan izleyebilirsiniz.

Raporu incelemek için tıklayınız.

Etkinliklerimizden haberdar olmanız için ERG YouTube kanalımıza abone olmanızı tavsiye ederiz.

Eğitim İzleme Raporu 2020’nin İlk Dosyası Yayımlanıyor

Eğitim İzleme Raporu 2020’nin İlk Dosyası Yayımlanıyor

Farklı dosyalar halinde yayımladığımız Eğitim İzleme Raporlarının ilk dosyası Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı’nı 21 Temmuz 2020 Salı günü (yarın) saat 20.00’da ERG YouTube kanalında canlı yayımlanacak etkinlikle kamuoyuna sunuyoruz.

Etkinlikte ERG Araştırmacısı Özgenur Korlu, 2019-20 eğitim-öğretim yılında eğitim yönetişimi ve finansmanı alanında yaşanan önemli gelişmelerin yer aldığı raporu sunacak. Rapor sunumunu, “Pandemi Sürecinde Çocuk Katılımı ve Haneler Arası İmkân Eşitsizlikleri” başlığında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi Proje Koordinatörü Gözde Durmuş ve Yeşilçimen Kanuni Ortaokulu Matematik Öğretmeni H. Gözde Uysal’ın katılımıyla gerçekleşecek panel takip edecek. Panelde raporun bulguları da tartışılacak.

Canlı yayımlanacak etkinliği kaçırmamak için ERG YouTube kanalına abone olmanızı ve bildirimlerinizi açmanızı tavsiye ederiz.

Eğitim İzleme Raporu 2020’nin İlk Dosyası 21 Temmuz’da Yayımlanacak

Eğitim İzleme Raporu 2020’nin İlk Dosyası 21 Temmuz’da Yayımlanacak

2008’den bu yana eğitim alanını izliyor, analizlerimizi Eğitim İzleme Raporları aracılığıyla paylaşıyoruz. 

Eğitim İzleme Raporu 2020’nin ilk dosyası olan Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı, 21 Temmuz Salı günü saat 20.00’da ERG YouTube kanalında canlı yayımlanacak bir etkinlikle kamuoyuna sunulacak.

Etkinlik, 2019-20 eğitim-öğretim yılında eğitim yönetişimi ve finansmanı alanında yaşanan önemli gelişmelerin yer aldığı raporun sunumu ile başlayacak. Ardından, uzmanların konuk olacağı bir panel gerçekleşecek. Yayını kaçırmamak için ERG YouTube kanalına abone olmanızı ve bildirimlerinizi açmanızı tavsiye ederiz.

Veri Okuryazarlığını Anlamak – II

Veri Okuryazarlığını Anlamak – II

Pınar Dağ
Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi

21. yüzyılın öğrenilmesi gereken temel pratiklerinden biri veri okuryazarlığı. Yani veriye farklı yollardan nasıl ulaşacağını bilmek, soru sorabilmek, temel istatistiksel analizler yapabilmek… Veri toplayabilen, analiz edebilen ve amaca yönelik kullanabilen bireylere ihtiyaç artıyor. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pınar Dağ, yazısının ikinci bölümünde dünyadan örneklerle açık veri kullanımının müfredata nasıl girdiğini, eğitim paydaşlarının veri okuryazarı olabileceğini ve Türkiye’nin bu konuda atması gereken adımları yazdı.

Read More

Veri Okuryazarlığını Anlamak – I

Veri Okuryazarlığını Anlamak – I

Pınar Dağ
Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi

 

21. yüzyılın öğrenilmesi gereken temel pratiklerinden biri veri okuryazarlığı. Yani veriye farklı yollardan nasıl ulaşacağını bilmek, soru sorabilmek, temel istatistiksel analizler yapabilmek… Veri devriminin yaşandığı çağımızda veri toplayabilen, analiz edebilen ve amaca yönelik kullanabilen bireylere ihtiyaç artıyor. Veri erişilebilirliğinin ve okuryazarlığının tüm alanlarda olduğu gibi eğitimi izlemede ve eğitimin niteliğini artırmada etkisi var. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pınar Dağ, veri okuryazarlığının ne anlama geldiğini, veri okuryazarı olmanın neden önemli olduğunu ERG Blog için yazdı.

Read More

Eğitim İzleme Raporu 2019 | Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı

Eğitim İzleme Raporu 2019 | Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı

Eğitim İzleme Raporu 2019’u tüm yıla yayılan 5 ayrı dosya halinde yayımlayacağız. Raporun ilk dosyası olan “Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı”nı ise 16 Mayıs 2019’da düzenlediğimiz bir panelle kamuoyuyla paylaştık. 

ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık’ın açış konuşmasıyla başlayan panelde, ERG Araştırmacısı Özgenur Korlu raporu sundu. Rapor sunumunun ardından, Oya Özarslan (Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı) ve Pınar Dağ (Veri Okuryazarlığı Derneği Başkanı), Türkiye’de eğitim politikası geliştirme ve uygulama süreçlerini şeffaflık ilkesi üzerinden değerlendirdi. Read More

Eğitim İzleme Raporlarında Yeni Dönem!

Eğitim İzleme Raporlarında Yeni Dönem!

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) olarak 12 yıldır eğitim alanında yaşanan gelişmeleri inceliyoruz. Gündemi daha hızlı takip edebilmek ve her bölümde ele alınan izleme ve değerlendirmeye daha uzun zaman ayırabilmek amacıyla, bu yıldan başlayarak Eğitim İzleme Raporlarımızı 5 farklı dosya olarak yayımlayacağız. Eğitim İzleme Raporu (EİR) 2019 ile başlayarak eğitimi, bu yıldan itibaren tüm yıla yayarak izliyor olacağız. Read More