Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°‘ın bu bölümünde Burcu Meltem ArıkDoç. Dr. Yelkin Diker Coşkun ve Dr. Öğretim Üyesi Ayşen Köse ile okulların, öğrencilerin yaşadığı ekolojik anksiyetenin anlaşılmasında ve giderilmesindeki rolünü değerlendirdi. Ayşen Köse, eko-anksiyetenin iklim ve biyoçeşitlilik krizine karşı gösterilen yapıcı bir yanıt olduğunu, bireylerde çevre yanlısı tutum ve davranışların gelişimini desteklediğini belirtti. Çocuk ve gençlerin, ekolojik krizi yaşamlarında nasıl anlamlandırdıklarını anlamaya çalışmanın, duygularının anlaşıldığını onlara göstermenin ruhsal dengeleri bakımından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Çocukların ekolojik öz yeterliklerini güçlendirmek, çaresizlik duygusuyla bırakmamak için, çevre sorunlarını önlemek ve biyoçeşitliliği desteklemek gibi konularda, bireysel olarak dahi katkıda bulunabilecekleri alanlar olduğunun okullarda gösterilmesi gerektiğini paylaştı. Yelkin Diker Coşkun da iklim krizi ile mücadelede eğitimin kritik olduğu ve özellikle öğretim programlarında bu konu başlığının kendine halen yeterince yer bulamamasının yaşamın içinde eğitim anlayışına ters düştüğünü belirtti.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Eğitim 360° (27): Ders Kitaplarında İklim Krizi Nasıl Yer Alıyor?

Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°’ın bu bölümünde Burcu Meltem Arık, konukları Doğa Koruma Merkezi’nden Dr. Özge Balkız ve Ekosfer Derneği’nden Hazal Acar ile birlikte iklim ve biyolojik çeşitlilik krizlerini, bu krizlerin eğitime etkilerini ve iklim krizinin ders kitaplarında nasıl yer aldığını konuştu. Dr. Özge Balkız, biyolojik çeşitlilik ve iklim

Eğitim 360° (6): Eğitim, İklim Değişikliğini Nasıl Ele Alıyor?

Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°’ın altıncı bölümünde Umay Aktaş Salman ve Burcu Meltem Arık, iklim değişikliğinin öğrencilere nasıl aktarılması gerektiğini ele aldı.  Koronavirüs salgını sürecinde eğitimin sürdürülebilir yaşam için kritik bir role sahip olduğu daha iyi anlaşıldı. Bu salgın, son kriz olmayacak.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.