Eğitim 360° (22): Çocukların Sosyal ve Duygusal Becerileri Nasıl Geliştirilir?

10 ve 15 yaşındaki çocukların sosyal duygusal becerilerini inceleyen araştırmaya göre, 10 yaş grubundaki öğrencilerin sosyal ve duygusal becerileri 15 yaşındaki öğrencilerden daha yüksek. Merak, sebat ve güven öğrencilerin akademik başarısını yükselten değişkenler.


Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), geçen günlerde “Akademik Öğrenmenin Ötesi: Sosyal ve Duygusal Beceriler” araştırmasının ön bulgularını açıkladı. Dokuz ülkeden 10 şehrin katıldığı araştırmada, 10 ve 15 yaşındaki öğrencilerin sosyal ve duygusal becerileri ölçüldü. Bu becerilerin farklı yaş grupları arasındaki değişimine bakıldı. Öğrencilerin sosyal ve duygusal becerileriyle ilişkili unsurları belirleyen araştırma eğitim politikaları için de önemli ipuçları barındırıyor. Türkiye araştırmaya İstanbul örneklemiyle katıldı.

10 yaşındaki çocukların sosyal-duygusal becerileri 15 yaşındakilerden daha yüksek

Başkalarıyla iletişimde olma, açık fikirli olma, işbirliği yapma, duygularını düzenleme ve görevlerde gösterdikleri performansların incelendiği araştırmanın ön bulgularına göre, 10 yaş grubu öğrencilerin neredeyse tüm becerilerde 15 yaş grubundan daha yüksek puanlara sahip. En büyük fark ise güven, enerji, sosyallik ve sebat özelliklerinde görüldü. Araştırmada, becerilerin 15 yaşında düşüşe geçmesi ergenlik döneminin etkisi olarak yorumlandı.

Bulgular, sosyoekonomik durumun sosyal ve duygusal becerilerle önemli bir ilişkiye sahip olduğunu da gösterdi. Sosyoekonomik açıdan avantajlı öğrencilerin ölçülen tüm becerilerde daha yüksek puan alırken, İstanbul örneği bu konuda farklı bir sonuç gösterdi. İstanbul, sosyoekonomik düzey ile sosyal ve duygusal beceriler arasındaki ilişkinin en zayıf olduğu şehir oldu. Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin sebat ve başarı motivasyonu becerilerinde daha yüksek puanlar alması bu öğrencilerin ölçülen özellikler açısından dirençli olduğunu gösterdi.

Merak, sebat, güven akademik başarıyı artırıyor

Öte yandan, araştırma merak, sebat ve güvenin öğrencilerin akademik başarısıyla daha güçlü ilişkilere sahip olduğunu da gösterdi. Sonuçlar, eğitim süreçlerinin öğrencilerin merakını artıracak şekilde ve güven duyacakları bir ortamda gerçekleştirmesinin başarılarını da artırdığını ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçlarından hareketle Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°’ın bu bölümünde Umay Aktaş Salman, çocuklarda sosyal ve duygusal öğrenme becerilerinin geliştirilmesini ele aldı. Programa katılan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mine Göl Güven ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği Ebeveyn Destek Programı’nın kurucusu Melda Akbaş, sosyal ve duygusal becerilerin neden önemli olduğuna ve nasıl geliştirilebileceğine ilişkin bilgi verdi.  

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Eğitim 360° (54): Afet Döneminde Kız Çocuklar: Mevcut Durum, İhtiyaçlar, Öneriler

Eğitim 360°’ın 6 Şubat’tan beri yaptığı yayınlarda Kahramanmaraş depremlerinin çocuklara, eğitime ve eğitim paydaşlarına etkilerini konuşuyoruz. Bu süreçte sıkça altı çizilen konulardan biri, afetlerin özel önem gereksinimi olan gruplara etkileri oldu. Afetler, var olan eşitsizlikleri derinleştiriyor, bu gruplardaki çocukları daha kırılgan hâle getiriyor. Eğitim 360°’ın

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.