Eğitim 360° (71): Çocuk ve Gençlik Katılımı Neden Önemli?

Medyascope işbirliğiyle hazırladığımız Eğitim 360°’ın bu bölümünde Ayşe Naçar, konukları Gözde Durmuş ve Şeyma Dağıstan Terzi ile birlikte çocuk ve gençlik katılımının farklı boyutları ve eğitime yansımaları üzerine konuştu.

Gözde Durmuş, çocuk katılımının bir hak olduğu farkındalığını, hem çocuklar hem yetişkinler için, artırmanın ve çocukların ihtiyaçlarını onlar kadar iyi bilemeyeceğimizden yetişkinler olarak gücümüzü farklı şekilde kullanmamızın önemine değindi. Buna ek olarak, Türkiye’de eğitim politikalarına çocukların nasıl dahil edilebileceği konusunda yeni çalışmalar yapılmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Şeyma Dağıstan Terzi, çocuk ve gençlik katılımının benlik, aidiyet, yetkinlik, söylem ve sivil fayda anlamında etkisinden bahsetti. Uluslararası Yurttaşlık ve Yurttaşlık Eğitimi Araştırması (ICCS) gibi çalışmaların gençlik katılımı ve yurttaşlık eğitimiyle ilgili sunduğu bilgilere değindi.

 

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Eğitim 360° (41): Türkiye’de Çocuk Edebiyatı ve Sansür

Eğitim 360°’ın bu bölümünde Umay Aktaş Salman’ın moderasyonunda yazar Burcu Aktaş ve Can Çocuk Yayınları Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Erkurt Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatından ne anlaşıldığını, sansürü ve yetişkinlerin bu alandaki bakış açısını ele aldı.