2020’nin ARKA PLAN’ı

2020’nin ARKA PLAN’ı

Okulların kapandığı mart ayından bu yana 2020 hepimizi konfor alanımızdan çıkmaya zorladı. Önce uzaktan eğitimle, ardından karantinayla tanıştık. Bu dönemde eğitimin arka planında kalan pek çok konu hayatımızda çok daha geniş yer işgal etmeye başladı. Evde eğitim, okullarda hijyen, telafi eğitimi, daha da önem kazanan izleme ve psikodestek çalışmaları, öğretmenlerin desteklenmesi, velilerin eğitime artan katılımı… Sağlığımızı korumak ve eğitime devamı sağlamak en önemli ödevimiz haline gelirken, kendimizi sık sık soran gözlerle birbirimize bakarken bulduk. Alanda çalışan uzmanlar olarak ne yapabiliriz? Bir öğretmen olarak ne yapabiliriz? Bir ebeveyn olarak ne yapabiliriz? Çocuklar için ne yapabiliriz? Belirsizlik arttıkça, çocuklar ve öğretmenler merkezde olmak üzere, eğitimin tüm paydaşları olarak yakınlaştık. Belki de Türkiye’nin en büyük sınıfı olduk!

ARKA PLAN bültenleri, eğitimi daha yakından izlediğimiz ve öğretmenlerle birlikte hareket ederek eğitimi güçlendirmeye çalıştığımız bu dönemin en üretken çalışmalarından biri oldu. Kalabalık gündemin içinde nitelikli bilginin, saha deneyimi ve içgörüsüyle birlikte sunulmasına, eğitimin öznelerinin deneyimlerinin daha görünür olmasına katkı sağladı. 2020’nin ARKA PLAN’ı başlıklı bülten, nisandan bu yana yayımladığımız 16. sayı. Bültenlerde bugüne kadar dijital pedagoji, eğitimde normalleşme süreci, öğretmenin yaratıcı özgüveni, başarı gibi, koronavirüsün eğitime etkisinin arka planını ele aldık. 2020’de, tüm dünya için yeni ve zorlayıcı olan bu dönemde, tüm çocukların eğitim hakkından eşit biçimde yararlanabilmesinin önünde sorun teşkil eden durumları izledik. Hayatın eve sıkışmasıyla birlikte, nitelikli öğrenme ortamına sahip olmak için gereken çevresel koşulları inceledik Salgın koşulları altında okula ilk kez başlayacak çocukların eğitim hayatının iyi bir şekilde şekillenmesi için yapılan çalışmaları değerlendirdik. Okula dönüş sürecinde öğretmenlerin giderek artan rolüne tanık olduk.

2020’de gerek Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda (İÖK) gerek Öğretmen Ağı’nda karşılaştığımız ilham veren hikâyeler, 2021 için umutlarımızı artırıyor, ancak yolumuz hâlâ uzun ve çetrefilli. 2020’de koronavirüsün eğitime etkisiyle çıktığımız yolda ilerledikçe kapsamımızı da giderek genişlettik. Biz, koşullar ne olursa olsun eğitimde yaşanan gelişmeleri önümüzdeki yıl da yakından izlemeye, değerlendirmeye ve çalışmalarımızı karar alıcılara sunarak veri temelli politika yapım süreçlerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Öğretmenler adına değil, öğretmenlerle birlikte çalışarak sahadaki uygulamaların yaygınlaşması ve özne olan öğretmenlerin çoğalmasına katkıda bulunacağız. Bununla birlikte, öğrenen ve umudu çoğaltmak için çalışan bir topluluk olarak, 2020’den aldığımız dersleri ve 2021 temennilerimizi sizin için derledik.

ARKA PLAN Ekibi

Ekin Gürsu

Fulden Ergen

Gülbeyaz Durmuş

İrem Doğan 

Özge Karakaya

 

ERG Ekibi 2020’den ne öğrendi?