Eğitim Reformu Girişimi’nin Sabancı Vakfı desteğiyle düzenlediği Okul Liderliği Eğitim Programı 19-31 Temmuz tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Eğitimlere yedi ilden toplam 25 okul yöneticisi katıldı.

Okul müdürleri, okullarındaki öğrenme-öğretme süreçlerini planlayarak eğitimin çıktılarına çok önemli katkılar sağlayabilir. Ancak bu katkının gerçekleşebilmesi için okul müdürlerinin öğretmen kadrosuna liderlik edecek şekilde desteklenmesi gerekir. ERG, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen Okul Liderliği Eğitim Programı kapsamında okul yönetimi pratiklerini ve okul yöneticisi/yönetici adaylarının kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor. 19-31 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen eğitimler yeni ve uzun dönemli bir proje olan Etkili Okul Yönetimi için Politika Önerileri ve Okul Liderliği Eğitimleri’nin pilot uygulaması niteliğini taşıyor.
Proje kapsamında, Temmuz 2010’da Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştirilen eğitimlere İzmir, Kars, Nevşehir, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinden 25 okul yöneticisi katıldı. Okul müdürünü okuldaki öğrenme-öğretme süreçlerinin lideri olarak konumlandıran ve “akran koçluğu” ile “tasarım yoluyla anlama” konularını da içeren bir eğitim modülü uygulanan eğitimler, uzun yıllar okul liderliği alanında çalışmalar yürüten Enka Okulu Lise Müdürü Mustafa Balkaş tarafından verildi. Eğitimlerde Ten Traits of Highly Effective Principals (Etkili Okul Müdürlerinin On Özelliği) kitabınından yararlanılarak okul liderliği modelinin geliştirilmesine katkı sunacak etkinliklere yer verildi. Pilot eğitimlerin etkisinin ölçülmesi ve proje kapsamında yapılacak eğitimler için pilot uygulamanın iyileştirilmesi için eğitim sürecinde ölçme ve değerlendirme çalışmaları yürütüldü.
Etkili okul yöneticilerinin yetiştirilmesi için yeni bir modelin pilot uygulamalarını gerçekleştirmeyi ve yaygınlaştırılmasına öncelik etmeyi amaçlayan bu eğitimler ülkemizde okul yönetiminin çocuğun iyi olma halini destekleyecek ve akademik başarısını geliştirecek şekilde daha etkili hale getirilmesine katkıda bulunacaktır.
]]>

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.