İÖK Öğretmenleri Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasında!

İÖK Öğretmenleri Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasında!

İÖK öğretmenleri Nurten Akkuş ve Samet Başkonuş, Varkey Foundation tarafından verilen Global Teacher Prize’ın (Küresel Öğretmen Ödülü) 2018 ve 2019 finalistleri arasında yer aldılar! Öğretmenlerimiz, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilerek finalist olmaya hak kazandılar. Yollarımızın kesiştiği öğretmenlerin böyle başarılar elde etmesinden gurur duyuyoruz.

 

Nurten Akkuş, Ayvacık’ın ilk anaokulunu açarak daha önce hiç okula gitmemiş ve nadiren sosyalleşebilmiş çocuklar için olağanüstü şartlar yarattı. Projesi Sabancı Vakfı tarafından “Türkiye’nin Fark Yaratanları”ndan biri seçilen Akkuş, UNICEF ve MEB’le ortak projeler yürüttü. Aynı zamanda 2015-16’da halk oylamasıyla “Yılın Öğretmeni” seçildi ve 2017’de “Türkiye’nin Geleceğe İz Bırakan 30 Kadını” arasında yer aldı.

 

 

 

Öğretmenliğe Türkiye’nin en soğuk ilinde başlayan Samet Başkonuş, dondurucu soğukta okula gelen öğrencilerini gördüğünde ihtiyaçlarının derslerin ötesinde olduğunu fark etti. Başkonuş, İzmir’e geldiğinde hem çalıştığı okul hem de yerel halk için çeşitli çalışmalarda bulundu. Suriyeli öğrencilerle özel olarak ilgilenen Başkonuş, “Birlikte Sanatla” projesiyle 42 mülteci çocuğu okula kazandırdı. 2017’de “Yılın Öğretmeni” seçilen Başkonuş, öğrencilerini yurt dışı değişim programlarıyla tanıştırıyor, eğitimle ilgili köşe yazıları yazıyor. Başkonuş, iki kitap yayınlamakla kalmadı, aynı zamanda son kitabıyla BCA Times’ın “Altın Kalem” ödülüne layık görüldü.