Nurten Akkuş, Ayvacık’ın ilk anaokulunu açarak daha önce hiç okula gitmemiş ve nadiren sosyalleşebilmiş çocuklar için olağanüstü şartlar yarattı. Projesi Sabancı Vakfı tarafından “Türkiye’nin Fark Yaratanları”ndan biri seçilen Akkuş, UNICEF ve MEB’le ortak projeler yürüttü. Aynı zamanda 2015-16’da halk oylamasıyla “Yılın Öğretmeni” seçildi ve 2017’de “Türkiye’nin Geleceğe İz Bırakan 30 Kadını” arasında yer aldı.

      Öğretmenliğe Türkiye’nin en soğuk ilinde başlayan Samet Başkonuş, dondurucu soğukta okula gelen öğrencilerini gördüğünde ihtiyaçlarının derslerin ötesinde olduğunu fark etti. Başkonuş, İzmir’e geldiğinde hem çalıştığı okul hem de yerel halk için çeşitli çalışmalarda bulundu. Suriyeli öğrencilerle özel olarak ilgilenen Başkonuş, “Birlikte Sanatla” projesiyle 42 mülteci çocuğu okula kazandırdı. 2017’de “Yılın Öğretmeni” seçilen Başkonuş, öğrencilerini yurt dışı değişim programlarıyla tanıştırıyor, eğitimle ilgili köşe yazıları yazıyor. Başkonuş, iki kitap yayınlamakla kalmadı, aynı zamanda son kitabıyla BCA Times’ın “Altın Kalem” ödülüne layık görüldü.  ]]>

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Öğretmen Gözünden Öğrenme Kayıpları

COVID-19 salgını nedeniyle okulların kapatılmasının üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçti. Eğitimin çoğunlukla uzaktan devam ettiği bu süreçte, kısa süreli olsa da yüz yüze seyreltilmiş eğitim yapılan dönemler oldu. Öğretmen Ağı Değişim Elçisi Seval Binici, öğrencileriyle yüz yüze eğitim yaptığı dönemdeki izlenimlerini ERG Blog için kaleme aldı.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.