[tt_section_title title_alignment=”text-center” section_separator=”no” title=”18. – Eğitimde İyi Örnekler Konferansı”][/tt_section_title]

Türkiye’de yer ve koşullar ne olursa olsun, öğretmenlerin yaratıcılığıyla ortaya çıkmış iyi örnekler var. Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle 2004 yılından bu yana her yıl düzenlenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansları (İÖK), çalışmalarını nasıl daha ileriye taşıyacaklarını düşünerek pek çok çocuğun dünyasını değiştiren öğretmenlerin çalışmalarını görünür kılıyor. Fikirler, uygulamalar ve materyaller, konferansa katılan binlerce eğitimciye ilham oluyor, okuldan okula, ilden ile yayılıyor.

Bu yıl 18.si gerçekleşecek Eğitimde İyi Örnekler Konferansı (İÖK), geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021’de de dijital ortamda, Socio üzerinde gerçekleşecek. Fiziksel sınırlılıkları ortadan kaldırarak çeşitli konferans içeriklerini daha uzun süre erişilebilir kılma deneyimimizi bu yıl da sürdüreceğiz.

[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK Teması – Görevimiz: Oyun 🧩”][/tt_section_title]
Oyun hem çocuklar hem de yetişkinler için yaşamın bir provası, aynası, kendisi. Yalnızca çocuklar için değil, her yaştaki insan için önemli. Yaşamı oyunla öğreniyor, öğretiyor, kolaylaştırıyor; oyunlarda paylaşıyor, dönüşüyor, hayal ediyoruz… İÖK’ün 18. yaşını kutlarken, büyüdükçe oyundan kopmamaya söz veriyoruz ve sizi yaşam boyu devam edecek bir göreve çağırıyoruz.
18. İÖK’ün teması Görevimiz: Oyun! 
Oyun oynamayı bıraktığımız gün öğrenmeyi de bırakırız. (William Glasser)

#GörevimizOyun

[tt_testimonials][tt_testimonial photo_option=”no”]Dünyanın herhangi bir yerinde, bir çocuk, size en sevdiği oyunu öğretebilir. Oyun, özgürdür![/tt_testimonial][tt_testimonial photo_option=”no”]Oyun, oyuncusunu içine, kendi dünyasına çekerek tasarlanmış hisler yaşatır. Oyun, sürükleyicidir![/tt_testimonial][tt_testimonial photo_option=”no”]Oyundaki düzenin, dünyadaki düzen ile eşleşmesi gerekmez. Oyun, kendine has bir düzene sahiptir![/tt_testimonial][/tt_testimonials]
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK – İzleyici Kayıtları Başladı 🎉”][/tt_section_title]

18 Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın (İÖK) izleyici kayıtları Socio platformu üzerinden alınmaya başladı. Socio’ya kayıt olmak için buraya tıklayabilir, Socio’ya nasıl kayıt olunduğunu aşağıdaki görsellerden inceleyebilirsiniz.

Socio kayıt linkine tıkladıktan sonra açılan bu ekrana mail adresinizi giriniz ve “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Yeni açılan ekranda parolanızı oluşturunuz ve alttaki alana yeniden giriniz. Daha sonra “Kaydol” butonuna tıklayınız.

Bu alanda zorunlu olan ve girmek istediğiniz bilgileri doldurunuz. Socio’nun Hizmet Şartları’nı ve Gizlilik Politikası’nı kabul ederek “Devam Et” butonuna tıklayınız. 18.İÖK ekranı açıldığında kaydınız başarıyla tamamlanmıştır.

[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK – Takvimi”][/tt_section_title]
Etkinlik bulunamadı!
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK – Duyuruları”][/tt_section_title]
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK’te – Hangi İllerden İyi Örnekler Var?”][/tt_section_title]

18. İÖK’te 513 başvuru arasından 27 ilden 96 iyi örnek kabul edildi. 

Kabul edilen başvuruların 51’i sözlü, 45’i poster sunum.

[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK – İlham Alanı”][/tt_section_title]

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı başlamadan önce de birbirimizden ilham alabileceğimizi düşünüyoruz. Aşağıdaki İlham Alanı’nda oyunun tanımını, en sevilen ve önerilen oyunları, ilham aldığımız iyi örnekleri, kitap, film, dizi, podcast vs. yazarak birbirimize ilham oluyoruz! 😍 Giriş yapmak istediğiniz alanın altındaki ➕ ikonuna tıklayarak yazabilirsiniz. Beğendiğiniz önerileri ise yazının sol altında bulunan kalp simgesine tıklayarak belirtebilirsiniz. Tüm önerilerin ilham olması dileğiyle! 🎉

Padlet ile yapıldı
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”Haftanın-Oyunu”]#GörevimizOyun temasıyla gerçekleşecek Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na kadar her hafta ilham veren bir oyun paylaşıyoruz.[/tt_section_title]

#HaftanınOyunu serisinde altıncı haftanın oyunu Değer Taşı. 11 Eylül 2021, Cumartesi günü paylaşılan oyun, Ortak Değerler Hareketi
tarafından tasarlandı.

Kendi değerlerinizi düşünüp sorgulayabileceğiniz ve günümüz toplumunun değerlerinin farkına varabileceğiniz Değer Taşı oyununu keşfetmek için ortakdegerlerhareketi.com/degertasi adresini ziyaret edebilirsiniz.

#HaftanınOyunu serisinde beşinci haftanın oyunu Neden Olmasın? 4 Eylül 2021, Cumartesi günü paylaşılan oyun, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından tasarlandı.

Çocukların farkına vardıkları ama değişmeyeceğini düşündükleri, farklı ortamlarda karşılarına çıkan cinsiyetçi durumlara odaklanarak bunları cinsiyetçi olmayan bir yaklaşımla dönüştürmenin mümkün olduğu üzerine çocukların birlikte konuşmalarını ve güçlenmelerini sağlayan oyunu nedenolmasinoyunu.org adresinden oynayabilirsiniz.

#HaftanınOyunu serisinde dördüncü haftanın oyunu Yarasa ve Güve. 28 Ağustos 2021, Cumartesi günü paylaşılan oyun, Joseph Cornell’ın Sharing Nature with Children (Doğayı Çocuklarla Paylaşmak) adlı kitabından seçildi.

Oyunun yönergeleri için okları kullanabilir, görseli büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

#HaftanınOyunu serisinde üçüncü haftanın oyunu Saçmalama Sandalyesi. Oyun, Öğretmen Ağı’nın Yaratıcı Problem Çözme Programı kapsamında geliştirildi.

Oyunun yönergeleri için okları kullanabilir, görseli büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

#HaftanınOyunu serisinde ikinci haftanın oyunu “Kim başlattı?”. Oyun, Nike Türkiye’nin ana desteği, BoMoVu ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz Made To Play: Hareket Okulda projesi kapsamında hazırladığımız Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu’ndan seçildi. Çevrimiçi eğitime de uyarlayabileceğiniz veya evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz oyunun yer aldığı kılavuza erişmek için 👉 https://bit.ly/2LX8aLy?ltclid=

Oyunun yönergeleri için okları kullanabilir, görseli büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

#HaftanınOyunu serisinde ilk haftanın oyunu Üçlemece. 7 Ağustos 2021, Cumartesi günü paylaşılan oyun, Disiplinlerarası Oyun Atölyesi Doya Doya Oyna çatısındaki öğretmenler tarafından tasarlandı.

Oyunun yönergeleri için okları kullanabilir, görseli büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”18. İÖK – Bültenleri”][/tt_section_title]

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na kadar, konferansa dair çeşitli bilgilere yer verdiğimiz İÖK Bültenlerini her ay yayımlıyoruz. Bülten listemize kayıtlı değilseniz; geçtiğimiz dört ayda paylaştığımız bültenlere aşağıdaki alandan ulaşabilir, butona tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Bana Göre Oyun…

IOKBulten5_BanaGoreOyunGörseli

18. İÖK’e sayılı günler kala, yeniden sizinle buluşmak için arka planda harıl harıl çalışmaya devam ediyoruz. Konferansın çevrimiçi olarak gerçekleşeceği ikinci yılda, geçen seneki tecrübelerimizden ve geribildirimlerinizden yola çıkarak bazı yenilikler geliştirdik. Birbirimizle daha çok etkileşime girebileceğimiz, birbirimizi daha iyi duyabileceğimiz, gürültüden uzak, iyi örneklere yakın hissedebileceğimiz bir deneyim tasarlamaya çalıştık. Çevrimiçi İÖK’ü iyileştirmek için bu çabayı gösterirken, hazırlık aşamasında İÖK ekibi olarak biz de sizinle daha etkileşime girmeye ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden her bir İÖK bülteninde ekip üyeleri size doğrudan sesleniyoruz. Umarız özlemimizi ve heyecanımızı hissediyorsunuzdur!

En Sevdiğim Oyun…

DOD_Poster

Temmuz ayı biterken, konferans tarihi yaklaşıyor. Bu heyecanla birlikte sizler için bol oyunlu, öğretici ve eğlenceli bir program hazırlıyoruz. Ayrıca konferansa kadar #GörevimizOyun temasıyla oyun oynamaya ve farklı oyunları hatırlamaya devam ediyoruz.

Sosyal medya kanallarımızda çeşitli aralıklarla oyunu tanımlamaya çalıştığımız içerikler paylaşıyoruz. Fakat fark ediyoruz ki oyun bir tanıma sığamayacak kadar geniş ve herkesin farklı düşüncelerle ele alacağı kadar serbest. Ayrıca, her tanımda kendimizden bir parça buluyor, oyunun bizim için ne ifade ettiğine daha da yakınlaşıyoruz.

Görevimiz: Oyun

Dünya Oyun Günü’nde yayımladığımız bültenle birlikte 18. İÖK’ün temasını da açıkladık: Görevimiz: Oyun!

Düşündük ki bugüne dek hayatında oyun oynamayan kimse yoktur, oyun oynamayı herkes sever. ERG ekibi olarak 18. İÖK’ün “Görevimiz: Oyun” temasını seçerken biz hep olumlu duygular yaşadık. Eğlendik, hayal kurduk, oyun kavramıyla hangi alanlarda buluşacağımızın merakını yaşadık, heyecanlandık… Oyun teması üzerine düşünürken gördük ki ne kadar büyürsek büyüyelim oyunla olan bağımızdan vazgeçmiyoruz, oyuna hayatın her anında yer vermeye, oyundan hiç kopmamaya çoktan hazırız.

Temamız Belli Oldu!

18. IOK_Gorevimiz Oyun_611x390

Değerlendirme kurulumuz başvuruları değerlendirmeye başladı. Bizler de bu arada 18. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı programımızı hazırlamaya başladık. Harika fikirlerimiz var. Programı henüz açıklamıyoruz, ama bugüne kadar paylaşmamak için kendimizi zor tuttuğumuz konferans temasını paylaşmanın zamanı geldi. Bu yıl diyoruz ki Görevimiz: Oyun!

Sizler için sonbaharda bol oyunlu bir program hazırlıyoruz. Konferans tarihine kadar da hepinizi oyun hakkında düşünmeye, yazıp çizmeye ve tabii ki birlikte oyun oynamaya davet edeceğiz. Oyun hepimize en az iyi örnekler kadar iyi gelecek 🙂

İÖK ekibinden mesajınız var!

18. IOK_Cagri Mektubu Duyuru_293x187

2004’ten bu yana, Sabancı Üniversitesi’nde bu aylarda bir araya gelerek, baharın içimizi yeşerten renkleriyle iyi örnekleri kutluyorduk. Salgın nedeniyle geçtiğimiz yıl yüz yüze olamasak da yine bir araya gelebileceğimiz alanlar oluşturduk. Onlardan biri de bu okuduğunuz bültenlerdi. İyiden aldığımız gücü, dijital ortamda da sürdürmeye devam ediyoruz. Bu yıl da sonbaharda İÖK ile buluşarak iyi örnekleri kutlayacağız. O zamana kadar İÖK bültenleri ve sosyal medya kanallarımız aracılığıyla sizlerle buluşmaya devam edeceğiz. İÖK’e dair güncel bilgileri web sayfamız üzerinden yayımlayacağız. Bizi takipte kalın.

[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”İÖK’e Dair – Blog Yazıları”][/tt_section_title]
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”Sayılarla – İÖK”][/tt_section_title]
[tt_counts][tt_count counted_number=”12315″ subtitle=”Başvuru Sayısı” flaticon_list=”flaticon-paper135″][/tt_count][tt_count flaticon_list=”flaticon-home166″ counted_number=”224″ subtitle=”Atölye”][/tt_count][tt_count flaticon_list=”flaticon-landscape11″ counted_number=”1856″ subtitle=”Sunum”][/tt_count][tt_count flaticon_list=”flaticon-eye105″ counted_number=”17549″ subtitle=”İzleyici”][/tt_count][/tt_counts]
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”Konferans – Destekçileri”][/tt_section_title]
sabanci-vakfi-logo
SabanciUniversitesiLogo
[tt_section_title title_alignment=”text-center” title=”ERG Eğitim Laboratuvarı’nın – Diğer Çalışmaları”][/tt_section_title]

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.