İyi Örnekler Her Yerde

Dünyanın hızla değişmesi, eğitimin sürekli geliştirilmesini de kaçınılmaz kılıyor. Bu süreç, ancak çok yönlü olduğu ve eğitimin tüm paydaşlarını kapsayabildiği oranda başarılı olur. İnanıyoruz ki eğitimde iyi örnekler yer ve koşullar ne olursa olsun var. Önemli olan bu uygulamaların fark edilmesi ve paylaşılması.

ERG’nin 2004 yılından bu yana her yıl düzenlediği Eğitimde İyi Örnekler Konferansları (İÖK), sadece eleştirmenin bir adım ötesine geçerek iyi örnekler üzerinden, çözüm üretmeyi ve eğitim sistemimizi geliştirmeyi hedefliyor. Bir konferanstan daha fazlasını sunan İÖK, açış oturumunun yanı sıra özel oturumlar, farklı alanlardaki uzmanlar tarafından yürütülen atölye çalışmaları, film gösterimleri, sergiler, sivil toplum kuruluşlarının ve Milli Eğitim Bakanlığı birimlerinin eğitim alanındaki projelerini tanıttıkları köşeleri de barındırıyor.

İÖK, gönüllülük çerçevesinde özellikle öğretmene ve öğretmenler arasındaki diyaloğa yaklaşımı ile farklı bir anlayış yansıtarak alternatif bir hizmet içi eğitim modeli oluşturuyor.

9401 Başvuru Sayısı
157 Atölye
1541 Sunum
14232 İzleyici

15. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, 7 Nisan 2018’de Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi’nde gerçekleşti!

Bu yılın başvuru alanları ise şöyleydi:

  • Eğitimde Düşünme Becerisi Nasıl Kazanılır?
  • Eğitimde Dijital Okuryazarlık Nasıl Kazanılır?
  • Eğitimde Farklılıklarla Birlikte Yaşamak Nasıl Sağlanır?
  • Eğitim Ortamlarında Etkili ve Sağlıklı İletişim Nasıl Sağlanır?
  • Eğitimde Ekolojik Okuryazarlık Nasıl Güçlenir?
  • Eğitimde Sosyal Duygusal Beceriler Nasıl Desteklenir?

Bu yılın konferansı için düzenlenen e-bültene ve etkinlik albümüne erişmek için tıklayınız.

2019 yılı konferansı için hazırlıklarımız başladı, websitemiz ve Facebook sayfamız üzerinden takipte kalın!

Eğitimde Zamansız İyi Örnekler

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, 15 yılda yaklaşık 2 bin iyi örneği 16 bin kişiyle buluşturdu. Eğitimde iyi örnekler yer ve koşullar ne olursa olsun var.

Nuri Öğretmen, minik bir iğne deliğinin ardında kocaman bir dünya olabileceğini göstererek öğrencilerinin bakış açısını değiştirdi. Bir öğrencisini de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’ne kazandırdı.

Türkay Öğretmen, pek çok öğrencinin sevmediği ya da zorlandığı matematik dersini oyunla öğretti. Matematik hayatın içine karışınca çocukların iletişimi güçlendi, tüm okulun iklimi değişti.

Banu Öğretmen, çeşitli ders konularını birleştirerek yaptığı deneylerle öğrencilerine bilimi ve yaratıcı düşünmeyi sevdirdi. Deneylere babaları da ortak ederek, ailelerin bakış açısını değiştirdi.

Arzu ve Asuman öğretmenin öğrencileri duyarak ve dokunarak öğrenebilecekleri periyodik cetvel tasarlayarak ayrımcılık ve engellilik konularında farkındalık kazandı

Mevlüt Öğretmen ve öğrencileri, fiziği hapsolduğu ders kitaplarından, ezberden çıkarıp şiirin, resmin, mizahın içine kattı. Öğrencilerin hem yaratıcılıkları arttı hem de derse karşı olan ön yargıları kırıldı.

İrem Öğretmen, Montessori alternatif eğitim modelini Şırnak’tan başlayarak 22 ile taşıdı. Kendi ürettiği malzemelerle, devlet anaokullarında okuyan yüzlerce çocuğun hayatına dokundu.