Esra Kutman, ERG Eğitim Programları Sorumlusu

 

Her sene İstanbul’da Sabancı Üniversitesi kampüsünde düzenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nı, İstanbul’a gelemeyen öğretmenlerimizle de paylaşmak üzere yerel çalıştaylar düzenliyoruz. Bu seneki çalıştayı da Aydın Doğan Vakfı’nın katkılarıyla Erzurum ve Gümüşhane’de gerçekleştirdik.

 

Yolumuz epey uzundu. 8 Eylül sabahı 35. yerel çalıştayımızı gerçekleştirmek üzere erkenden düştük yollara, bilemezdik ki, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, İstanbul’dan bizimle birlikte gelecek öğretmenlerimizle buluştuğumuzda, ayrılmanın bir sonraki hafta için bu kadar buruk olacağını.

Yaklaşık bir saatlik rötarın ardından Erzurum Havalimanı’na indiğimizde, araçla bize eşlik edecek Erdoğan Bey’in içten karşılaması hepimiz için güzel bir başlangıç olmuştu. Çalıştayda sunum yapmak üzere diğer illerden gelen öğretmenlerimizle, Erzurum Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Enstitüsü’nde buluştuktan sonra hep birlikte vilayetin yolunu tuttuk. İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Aslan ve ekibi ile birlikte eğitim sistemi ve öğretmenler üzerine sohbet ederken, Yüksel Bey yurt dışı uygulamalardan ve bu uygulamaların Türkiye’de nasıl gerçekleşebileceğinden bahsetti. Keyifli sohbetlerin gerçekleştiği ziyaretimizden sonra akşam yemeğimizi yedik, şehir turumuzu yaptık ve ardından Erzurum’un lezzetli çaylarını yudumlayıp Enstitü’ye geri döndük. Güzel ve kalabalık bir açılışla başlağımız çalıştay, aralarında yerel sunuşların da olduğu sunumların, sınıflarda başlamasıyla devam etti. Biz de sınıflarda, öğretmenlerin mesleki deneyimlerini birbirleriyle paylaşırkenki heyecanına şahit olmak ve bunun için bir fırsat sunuyor olmaktan çok mutlu olduk. Motivasyonlarıyla ve yeni bir şeyler yapma isteğiyle dolu öğretmenlerimizi görmek harika bir deneyimdi. Şırnak’tan, Tokat’ın küçük bir köyünden, Erzurum’un ilçesinden, Konya’nın merkezinden uygulamalarını paylaşmak için gelen öğretmenlerimizle Erzurum’da yüzlerce meslektaşımızı ağırladık. Yoğun bir programın ardından Eğitimde İyi Örnekler Yerel Çalıştayı’nın ilkini tamamlamış olduk.

Erzurum’daki çalıştaydan aklımızda kalan, Erzurum’dan bir öğretmenin, mesleğine ve öğrencilerine olan ilgisini ifade eden şu sözleriydi: “Ben sınıfa girdiğim anda, o kapıyı kapattığımda kafamdaki bütün sorunlar, sıkıntılarım dışarıda kalıyor. Ne zamanki öğrencilerin pırıl pırıl gözleriyle buluşuyor gözlerim, işte o zaman ilk günkü heyecanımla öğretmen oluyorum. Yeryüzünde bir öğrencinin hayatına dokunmaktan ve olumlu bir değişim yapmış olduğunu bilmekten daha büyük maddi ve manevi motivasyon olamaz.”

Böyle güzel anılarla ayrıldığımız ve çok misafiperver olan Erzurum’dan 36. yerel çalıştayı gerçekleştirmek üzere Gümüşhane’ye doğru yola çıktık. Hem başka bir şehre gidecek olmanın hem de yeni öğretmenlerle tanışacak olmanın heyecanı basmıştı her birimizi. Sanki yıllardır bir aradaymışız hissiyatını uyandıran ekibimiz, 10 Eylül sabahı yine düştü yollara. Yaklaşık 3,5 saat süren  yolculuktan sonra Gümüşhane Öğretmenevi’ne ulaştık. Hafif bir Gümüşhane yağmuru altında, akşam yemeklerimizi yedikten sonra ertesi güne uyanmak üzere odalarımıza çekildik. Yoğun bir katılımla gerçekleşen açış oturumundan sonra, tüm gün devam eden sunum ve atölye çalışmalarımızın ardından aynı kalabalığı kapanış oturumunda da görünce tarifsiz bir mutlulukla günü tamamladık. Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Müdür Yardımcısı Mesut Olgun ve Rehberlik Araştırma Merkezi’nden Nihat Bey’in çalışmamıza gösterdiği özen, içtenlik ve ettiğimiz doyumsuz sohbetleri de yanımıza alarak buradan da ayrıldık.

1 haftalık yoğun bir programın ardından gördük ki, Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, öğretmenlerimizin tek başlarına gayret ederek hayata geçirdikleri projeleri görünür kılarak onları cesaretlendiriyor ve meslek hayatlarında çok başka kapılar açmalarına yardımcı oluyor. Şimdi bir de sunumlarıyla katkı sunan öğretmenlerimizin ağzından dinleyelim, bakalım çalıştaylar onlar için nasıl geçmiş?

Hülya Kartal: “Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından, 9 ve 11 Eylül 2014 tarihlerinde Erzurum ve Gümüşhane illerinde düzenlenecek olan yerel çalıştaylar için aldığım davet, öncelikle beni çok heyecanlandırdı. “İlkokuma-Yazma Öğretiminde Öğrenci Katılımıyla Hece Oluşturma” isimli çalışmam zaten 2013 yılında Araştırma Temelli Etkinlik Dergisi’nde yayımlanmıştı. Ancak derslerimde, öğrencilerimle de her zaman paylaştığım düşüncemi hayata geçirmemi ERG sağladı. Çalışmamın bir bilimsel makale olmasının yanı sıra sınıflarda öğretmenlerimiz tarafından uygulamaya geçirilebilecek bir çalışma olabileceğini, Erzurum ve Gümüşhane illerinde düzenlenen çalıştaylara katılan öğretmenlerimiz de doğrulamış oldu. Bu bağlamda, ERG ülkemizde eğitim uygulamalarının iyileştirilmesi, öğretmenlerimize uygulamaya dayalı nitelikli hizmetiçi eğitim olanağı sunması bakımından çok anlamlı bir katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bu çalıştayların organizayonunda ERG çalışanlarının görevlerini profesyonel olarak ve tam bir takım ruhuyla yapmaları da çalıştayların etkisini ve biz katılımcıların isteğini daha da artırmıştır. Bu tür uygulamaların ülkemizdeki eğitim fakülteleri ve milli eğitim müdürlükleri arasında yapılacak işbirlikleri için de örnek olduğunu düşünüyorum.”
(Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi)

İrem Savcı: “Erzurum ve Gümüşhane çalıştaylarında  öğrendim ERG ekibinin kocaman yürekli insanların bir araya gelerek oluşturduğu bir grup olduğunu. Gittigimiz illerde mükemmel şekilde karşılanmamız, konakladığımız yerlerde dahil olmak üzere tam teşekküllü hizmetin önümüze sunulması ERG’nin kalitesini ön plana çıkardı. Kendimizi farklı illerde birçok insana ifade edebilmemiz için büyük bir fırsat sunan ERG’ye ne kadar teşekkür etsek az. Eğitimde fark yaratan öğretmenleri tanıma fırsatının bizlere sunulması, kendimizi geliştirme açısından oldukça önemliydi.”
(Şırnak Merkez Çiçek Yuvası Anaokulu)

11 yıl önce başladığımız İÖK yolculuğunda, yolumuzun düştüğü Anadolu’nun güzel şehirlerindeki öğretmenlerimizin de hepsine eğitimde daha iyinin de olabileceğini gösterdikleri için tekrar teşekkür ediyor ve gelecek yıl yeni öğretmenlerle buluşana kadar hoşçakalın diyoruz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.