ERG Ekibi
 
Okul zili çaldı ve sınıflar doldu! Kimileri için yepyeni bir okul, yeni arkadaşlar, yeni öğretmenler, kimileri içinse koca bir yaz tatilini anlatmak için sabırsızlandığı, arkadaşlara kavuşma zamanı.

 

Yeni döneme MEB’de yaşanan birtakım değişikliklerle girmiş olduk. ERG olarak sürekli gündemimizde olan bu değişiklikleri takip etmeye devam ederken ziller çaldı ve sıralar yeni dönemin öğrencileriyle dolmaya başladı. Peki, bu süreçte bizim  ne yaptığımızı merak ediyor musunuz? Söz konusu değişikliklerin, olası etkilerini en iyi şekilde paylaşabilmek için çalışmalarımıza Eylül ayında hız kazandırdık. Öncelikli olarak içermeci eğitim, okulöncesi eğitim, öğretmenler ve eğitim politikası yapım süreci gibi dört temel konuyu önümüze koyduk. Eğitimin içeriği ve kalitesi sürekli gündemimizde kalacak şekilde ve toplumsal cinsiyet eşitliğinden taviz vermeden yeni araştırmalara başladık. Kaynaştırma eğitimi, kreşler, meslek liseleri, açık liseler, devamsızlık gibi alanlarda yeni çalışmalarla söylem geliştirerek, kamu politikalarında etkili olmayı ajandamıza kaydettik. Şu günlerde ise her yıl düzenli olarak yayımladığımız Eğitim İzleme Raporları’na, bir yenisini daha ekleyerek 2013 yılı baskısını önümüzdeki haftalarda sizinle paylaşmak için son düzeltilerimizi yapıyoruz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tabii ki Anadolu’daki öğretmenlerimizi unutmadık! Geçtiğimiz haftayı Erzurum’dan ve Gümüşhane’den öğretmenlerimizle geçirdik. Yaklaşık olarak 270 öğretmenimizle buluştuk. Bu illerdeki İl Milli Eğitim Müdürleri’nin de konukseverliği ve desteğiyle eğitimde iyi örnekler yerel çalıştaylarımızı yaptık. Bu çalıştay için İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Tokat, İzmir, Şırnak’tan gelen yenilikçi, idealist, mesleğini severek yapan ve kendini geliştirmenin öneminin farkına varmış değerli öğretmenlerimizle, Anadolu’da seyahat etmek de, iyi örneklerini büyük bir şevkle sınıflarda sunmalarını izlemek de büyük bir keyif ve ayrıcalıktı.

2014-15 eğitim-öğretim dönemi, her birimiz için yeni hikayeler toplayacağımız bir dönem olacak. ERG için yeni bir yapılanma sürecine girdiğimiz, daha çok alana çıktığımız, temas ettiğimiz dahası empati kurduğumuz, öğrenci, öğretmen ve velilerin katılım gösterdiği yeni hikayelerde, birlikte yürüyeceğiz. Hatta eğitimin kapısının herkese eşit bir şekilde açılması için zorlayacağız.

Okullar açıldı. Biz ödevimizi yapıp da geldik. Önümüzdeki günlerde yeni raporlarımız, eğitim politikası seminerlerimiz ve de daha sık yayımlayacağımız Blog yazılarıyla bu dönem de eğitimin nabzını tutacağız.

Herkes için verimli, adil, güvenli ve keyifli bir eğitim-öğretim yılı olmasını diliyoruz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.