Uzmanlardan Çocuklar İçin ‘En İyi Kitaplar’ Listesi

Kasım ayının ikinci haftası Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanıyor. Pedagoji Derneği bu kapsamda en başarılı çocuk kitaplarını belirledi. Çalışmada birçok öğretmen, edebiyatçı ve uzmandan kitap önerileri alındı. Psikolog, pedagog ve eğitimcilerden oluşan bir ekiple kitaplar incelendi. Dernek listeyi araştırmalar sonrasında daha da geliştirmeye hazırlanıyor. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) uzmanlarının hazırladığı 10 kitaplık listede ise ‘Küçük Kara Balık’tan ‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’a, ‘Siyah İnci’den ‘Pamuk Prenses ve Yedi Kurbağa’ya önemli çocuk kitapları bulunuyor. Üstelik ERG uzmanları bu kitapların konularını da özetliyor. İşte Pedogoji Derneği’nden 10 kitaplık o liste:

KİTABIN ADI YAZARI YAYINEVİ
1 – Ayı Olmayan Ayı Frank Tashlin Hayy Kitap
2 – Değirmenler Vadisi Blanco ABM Yayınları
3 – Elma Bahçeleri EmilyTaft Douglas Uğurböceği Yayınları
4 – Harold ve Sihirli Mor Tebeşiri Crockett Johnson Gergedan Yayıncılık
5 – Kumkurdu Asa Lind Pegasus Yayınları
6 – Küçük Prens Antoine De Saint Exupery Can Yayınları
7 – Ördek, Ölüm ve Lale WolfEri bruch  İletişim Yayınları
8 – Martı Richard Bach Epsilon Yayınları
9 – Nokta Peter H. Reynolds Altın Kitaplar
10 – Sırtımdaki Ağır Yük GulnarHajo Erdem Çocuk Yayınları
  Eğitim Reformu Girişimi (ERG) uzmanlarının önerdiği 10 kitap ise şöyle: 1 – Küçük Kara Balık: Küçük kara balık, bir gün annesine içinde yaşadıkları derenin ötesini görmek istediğini ve orada nelerin olduğunu öğrenmek için gitmesi gerektiğini söyler. İranlı yazar Samed Behrengi’nin kitabı, çevresinin tüm itirazlarına ve baskılarına rağmen denize, özgürlüğe doğru çıkan bu küçük kara balığın yolculuğunu konu alır.
2 – Koyun Russell: Akşam olup diğer koyunlar birer birer uykuya dalarken, uykusu gelmeyen Koyun Russel uyumak için pek çok yol dener ancak bir türlü başarılı olamaz. İnsanlar uyumak için koyun sayar, peki “koyunlar olsa ne yapardı?” Rob Scotton’ın yazıp çizdiği bu masal, Kurbağapoposu Çayırı’nda yaşayan komik koyun Russel’ın dünyasını anlatıyor. 3 – Küçük Prens: Gülüne nasıl daha iyi bakabileceğini öğrenmenin yollarını arayan Küçük Prens, başka gezegenleri gezer ve maceralarını Sahra Çölü’nde karşılaştığı uçağı bozulmuş pilot bir çocukla paylaşır. Antoine de Saint-Exupery’nin insanların büyüdükçe unuttukları, yalın çocuk bakışını vurgulayan; hırsları, eşitsizlikleri ve daha pek çok evrensel nitelikteki problemi bir çocuğun gözünden yansıtan bu çocuk öyküsü dünya çapında ün kazanan çocuk öykülerinden. 4 – Dünyanın Merkezine Yolculuk: Bilim kurgunun öncülerinden Jules Verne’in fantastik/bilim kurgu türündeki bu romanı, buldukları bir şifre üzerine jeolog ve maden bilimci amcasıyla dünyanın merkezine gidebilmek üzere seyahate çıkan genç Axel’in başından geçen sürprizlerle dolu maceraları konu alıyor. 5 – Peter Pan: J. M. Barrie’nin “Varolmayan Ülke” isimli bir adada yaşayan ve hiç büyümeyen çocuk Peter Pan ile arkadaşlarının maceralarını konu alan öyküsü, yardımlaşma ve dayanışmayla her zorluğun üstesinden gelinebileceğini gösteriyor. 6 – Pırtlatan Bal: Parası olmayan bir ninenin, hasta torunu için bir türlü bal alamamasıyla dalga geçen bir adama “Kim bu baldan yerse pırtlasın” demesi üzerine gerçekten de yiyenlerin pırtladığı bir Aziz Nesin oyunudur. Kendisi de “Çocuklar, bu oyunun sonucundan çıkarılacak doğruyu sizler bu oyunu seyrettikten sonra kendiniz bulacaksınız. Aranızda tartışın, ana babanızla konuşun ve bu masal-oyunun niçin yazıldığını, hangi doğruyu, hangi gerçeği anlatmak istediğini kendiniz bulun. Nedir o gerçek olan doğru? İşte bunu siz söyleyeceksiniz bana…” der. 7 – Gulliver’in Gezileri: Jonathan Swift’in yarattığı karakter Lemuel Gulliver isimli maceracı doktor dünyayı gezerken geçirdiği deniz kazaları sonucu kendini içinde minicik insanların ve devlerin olduğu yerlerde, bulutların üzerinde yüzen bir adada ve atların yönettiği bir ülkede bulur. Bu yerleri keşfederek zaman ve mekan ölçütlerinin birbirinden ve kendi ülkesinden son derece farklı olduğunu görür. Gulliver’in Gezileri, benimsenen değerlerin, yasaların ve yönetim sistemlerinin genelgeçerliğini yeniden düşünmeye davet ediyor.
8 – Siyah İnci: Siyah İnci isimli güzel ve sahipleri tarafından sevilen bir atın başkalarına satılmasıyla karşılaştığı iyi kalpli ve kötü kalpli insanların ve zorlukların atın gözünden anlatıldığı bu roman, hem insanlar arası ilişkileri hem de insanların hayvanlarla ilişkilerini gözden geçiriyor. Anna Sewell, romanında, hayvanlar üzerindeki gözlemlerini kullanarak onların iç dünyalarını yansıtıyor. 9 – Pamuk Prenses ve Yedi Kurbağa:Kelly Caswell ve Gemma Cary, ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’deki cücelerin yerine kurbağaların geçtiği; prensesin özelliklerinin epey değiştiği; iyilik ve kötülük, güzellik ve sevimlilik kavramlarının ters yüz edilerek akıllı kararlar verme, çevre ve arkadaşlık konularına da değinilen eğlenceli bir modern masal denemesi sunuyor. 10 – Mantova’nın Cüceleri: Mantova’nın Cüceleri; Gianni Rodari’den, Mincio tepelerindeki Mantova’daki Düklük Sarayı’nda dükü eğlendirmek için küçücük bir odada yaşayan cücelerin, odadan çıkarak kendi güçlerini ve cesaretlerini keşfedişlerinin masalıdır.

]]>