• Platform Hakkında
  • Nasıl Kullanılır?
  • Hangi Verileri İnceleyebilirim?

Platform Hakkında

“Eğitim Ekosistemi Dijital Platformu”, Koç Holding, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi (KWORKS) işbirliğinde yürütülen BOOST Sivil Toplum Teknoloji Hızlandırma Programı’nın desteğiyle hayata geçiriliyor.

Eğitim Ekosistemi Dijital Platformu ile ERG, Türkiye’deki eğitim verilerini erişilebilir ve anlaşılır bir şekilde sunmayı, eğitim alanındaki iyi uygulama ve projeleri yaygınlaştırmayı, platform üyeleri arasında bir iletişim ve işbirliği kanalı oluşturmayı, bunları da Türkiye haritası üzerinde illere göre özelleştirerek sunmayı hedefliyor.

Nasıl Kullanılır?

Aşağıda yer alan üç başlıktan birini seçtiğinizde yeni açılan bir sayfaya ulaşacaksınız. Burada ilk önce sizi bir Türkiye haritası karşılayacak. Bu haritada verileri, uygulamaları veya paydaşları hangi ilde görmek istiyorsanız o ili seçmelisiniz. İl seçildikten sonra seçmeniz gereken detaylar ve filtreler açılarak, seçiminize göre sizi bilgilere götürecek.

Ekrana gelen tüm verileri indirebilir, görmesini istediğiniz kişilerle paylaşabilir ya da “Karşılaştırmaya Ekle” seçeneği ile illeri karşılaştırarak kendi raporunuzu oluşturabilirsiniz. Ayrıca seçim yaptığınız konuyla ilgili kaynaklar, çalışmalar ve terimler de sayfada görünür olacak.

5259945

Hangi Verileri İnceleyebilirim?

ERG olarak, tüm çocukların temel hakkı olan nitelikli eğitime yönelik çalışmalarla kanıt ve veri temelli politika süreçlerine katkıda bulunuyor, bu amaçla 2008’de yayımlamaya başladığımız Eğitim İzleme Raporları’nda çeşitli kaynaklardan derlediğimiz nicel verileri eğitim izleme göstergelerine dönüştürüyoruz.

12 yıldır izlediğimiz bu göstergeler platformda illere göre ayrılarak, veri kaynakları ve hesaplama yöntemleriyle birlikte yer alıyor, eğitim sisteminde yaşanan

değişiklikler göstergeler ve iller üzerinden izleniyor.

Platformda inceleyebileceğiniz bazı veriler şunlar:

  • İllere göre eğitimde ve eğitim dışında olan çocuk sayısı
  • İl düzeyinde yaşa göre net okullulaşma oranları
  • İl düzeyinde özel ve resmi okul ayrımında tüm kademelerdeki okul, öğrenci, öğretmen ve derslik sayıları
  • İllere göre tüm kademelerde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı
  • İllere göre tüm kademelerde derslik başına düşen öğrenci sayısı
  • İllere göre tüm kademelerde resmi ve özel okullardaki ortalama öğrenci sayıları
3297225

Geribildirimleriniz Bizim İçin Önemli

 

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.