2012-13 eğitim-öğretim yılı ile beraber, öğrencilerin ilk dört seneyi ilkokullarda, ikinci dört seneyi ise ortaokullarda tamamladığı yeni sisteme geçilmiştir. Bu dönüşüme ek olarak 5. sınıf ders çizelgesine, dördü seçilebilecek 15 seçmeli ders eklenmiştir.

Bu dönüşümden öğrenciler nasıl etkilendi? Ders seçim süreci okullarda nasıl yürütüldü? Bunlar ve benzeri sorulara yanıt bulmak için Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) birlikte araştırma raporu hazırladı.

Araştırmadan çıkan bulgular ışığında, ERG tarafından hazırlanan politika raporunda, temel eğitim kademelendirilmesine geçiş sürecini iyileştirmeye odaklanan çeşitli politika önerileri geliştirildi.

10 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısında politika önerileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Temel Eğitimin Kademelendirilmesi Sürecinin İzlenmesi

Temel Eğitimin Kademelendirilmesi Sürecine İlişkin Politika Önerileri

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Ortaöğretim Tasarımına Yönelik Değerlendirme ve Öneriler

18 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Ortaöğretim Tasarımı’yla yapılması öngörülen değişikliklerin temel çerçevesini incelerken, geçmiş yıllarda paylaştığımız ortaöğretim kademesine yönelik değerlendirmeleri ele aldık. Türkiye’de eğitime erişimde ilerlemeyi sürdürebilmek, eğitimin niteliğinde iyileşme sağlayabilmek, sosyoekonomik ve bölgesel eşitsizliklerin azalmasına katkıda bulunabilmek için ortaöğretimde yapılacak düzenlemeler büyük önem taşıyor.

Adım Adım Lise Yerleştirme Sistemi

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu, 26 Haziran 2018 tarihinde yayımlandı. Lise yerleştirme sisteminin iyi anlaşılması, doğru tercih yapmanın önündeki ilk adımı oluşturuyor. Peki bu yerleştirme sistemi nasıl çalışıyor? Aşağıdaki infografikle sistemin nasıl işleyeceğine dair kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçladık. Tercih döneminde olan tüm öğrencilere, velilere, öğretmenlere

Liselere Geçişte Yeni Sistem ve Nitelikli Ortaöğretim için Yol Haritası

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Eylül 2017 tarihinde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin 2017-2018 eğitim-öğretim yılında uygulanmayacağını açıkladı. Ardından 5 Kasım 2017 tarihinde TEOG yerine gelecek yeni sistem açıklandı.Bu bilgi notunda TEOG yerine gelecek yeni sistemin detayları, Türkiye’de son 20 yıldır ortaöğretime geçiş sistemlerinde

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.