2019 yılında Friedrich Naumann Vakfı tarafından desteklenen Bir Arada etkinlik serimizin bu yıl son etkinliğini “Okulda Yaşam” temasıyla, 30 Ekim’de Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdik. Etkinlikte akademisyen, uzman, ve bir ortaokul öğrencisi konuğumuzla okulda yaşam ve çocuk katılımı üzerine tartıştık.


ERG Araştırmacısı Umay Aktaş kolaylaştırıcılığında gerçekleşen etkinliğimizde, konuşmacılardan Ashoka Türkiye Çocuklar için Ashoka Program Direktörü Melda Akbaş okulun çocuk için öncelikli öğretim alanı olması üzerinden çocuk katılımı ve çocuk katılımının okullarda nasıl gerçekleştiğine değinirken, Koç Okulu
Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel okulu nasıl değerlendirdiğimiz ve çocuğun iyi olma hali ile yetişkin iyi olma halinin ilişkisine değindi. Ticaret Borsası İlkokulu Öğretmeni Serpil Şengül, okulda yaşamı okulun paydaşlarından bir öğretmen gözüyle değerlendirdi. Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu Öğrencisi Nesli Bilge Boz ise okulu öğrenci olarak nasıl değerlendirdiğini, okuldaki haklarını, özgürce yapabildikleri ve yapamadıklarını okuldaki sosyal yaşantısı üzerinden kendi deneyimleriyle aktararak etkinliğimize farklı bir bakış açısı sundu.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Öğretmen Gözünden Öğrenme Kayıpları

COVID-19 salgını nedeniyle okulların kapatılmasının üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçti. Eğitimin çoğunlukla uzaktan devam ettiği bu süreçte, kısa süreli olsa da yüz yüze seyreltilmiş eğitim yapılan dönemler oldu. Öğretmen Ağı Değişim Elçisi Seval Binici, öğrencileriyle yüz yüze eğitim yaptığı dönemdeki izlenimlerini ERG Blog için kaleme aldı.

TIMSS 2019 Sonuçları Ne Söylüyor?

Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması’nın (TIMSS) 2019 sonuçları açıklandı. TIMSS 2019’la birlikte Türkiye ilk kez 4. sınıf matematik ve fen testleri ile 8. sınıf fen testinde 500 puanının üzerine çıktı. ERG Eğitim Gözlemevi ekibi, fen ve matematik başarısının okul iklimi, sosyoekonomik durum ve öğrencinin derse karşı tutumu gibi çeşitli değişkenlerle ilişkisine dair de önemli sonuçları olan araştırmayı değerlendirdi.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.