Okul müdürleri, okullarındaki öğrenme-öğretme süreçlerini planlayarak eğitimin çıktılarına çok önemli katkılar sağlayabilir. Ancak bu katkının gerçekleşebilmesi için okul müdürlerinin öğretmen kadrosuna liderlik edecek şekilde desteklenmesi gerekir. ERG, Etkili Okul Yönetimi için Okul Liderliği Eğitimleri kapsamında okul yönetimi pratiklerinin ve okul yöneticisi/yönetici adaylarının kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor. Temmuz ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek eğitimler yeni ve uzun dönemli bir proje olan Etkili Okul Yönetimi için Politika Önerileri ve Okul Liderliği Eğitimleri’nin pilot uygulaması niteliğini taşıyor.

Proje kapsamında, 19-31 Temmuz 2010 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek eğitimlere İzmir, Kars, Nevşehir, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinden 28 okul yöneticisi/yönetici adayı katılacak. İki hafta, haftada altı gün ve günde 6 saat olacak şekilde planlanan eğitimlerde, etkili okul liderliği, okul gelişimi için akran koçluğu ve tasarım yoluyla anlama alanlarında eğitimler verilecek. Okul müdürünü okuldaki öğrenme-öğretme süreçlerinin lideri olarak konumlandıran ve “akran koçluğu” ile “tasarım yoluyla anlama” konularını da içeren bir eğitim modülü uygulanacak eğitimler, uzun yıllar okul liderliği alanında çalışmalar yürüten Enka Okulu Lise Müdürü Mustafa Balkaş tarafından verilecek. Eğitimlerde Ten Traits of Highly Effective Principals (Etkili Okul Müdürlerinin On Özelliği) kitabının çevirisinden yararlanılarak okul liderliği modelinin geliştirilmesine katkı sunacak etkinliklere yer verilecek. Eğitim programı sonunda katılımcılar, başarılı bir okulun nasıl olduğuna ve böylesi bir okulu yönetmedeki rollerine ilişkin kalıcı fikirler edinerek temel değerlerini tanımlayacak ve bu değerlerin, eğitim-öğretimde mükemmeliyeti yönlendirmede kendilerine nasıl destek olacağını anlayacak, devlet okullarındaki ve özel okullardaki çeşitli zorluklarla başarıyla başa çıkabilmek için gerekli becerileri edineceklerdir. Pilot eğitimlerin etkisinin ölçülmesi ve İstanbul’da yapılacak eğitimler için pilot uygulamanın iyileştirilmesi için eğitim sürecinde ölçme ve değerlendirme çalışmaları yürütülecektir.
Etkili okul yöneticilerinin yetiştirilmesi için yeni bir modelin pilot uygulamalarını gerçekleştirmeyi ve yaygınlaştırılmasına öncelik etmeyi amaçlayan bu eğitimler ülkemizde okul yönetiminin çocuğun iyi olma halini destekleyecek ve akademik başarısını geliştirecek şekilde daha etkili hale getirilmesine katkıda bulunacaktır.
]]>

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.