Öğrenciler “Ümraniye Çiğdemi”ni Koruyacak

Öğrenciler “Ümraniye Çiğdemi”ni Koruyacak

Hürses

Hızlı kentleşme ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan `Ümraniye Çiğdemi`, Sezin Okulu tarafından projeyle korumaya alındı. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, dünyada sadece İstanbul`un Anadolu Yakasında, özellikle de Ümraniye`de yetişen çiğdemin, doğal alanların plansız yerleşime açılması yüzünden neslinin tükenmekte olduğu vurgulanarak, Ümraniye`deki Sezin Okulunun, bu bitkinin koruma altına alınması amacıyla çalışma başlattığı belirtildi.

Endemik bir bitki olan `Ümraniye Çiğdemi`nin, ilçe genelinde ekim ve sulama çalışmalarının başlatılmasını kapsayan projenin, TEMA Vakfı ve Ümraniye Belediyesi işbirliğiyle yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, belediye ve vakfın desteğiyle 23 Kasım 2007`de bu bitkinin soğanlarına ulaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada, soğanların ekilerek gerektiği gibi sulamanın yapıldığı ve bu proje sayesinde `Ümraniye Çiğdemi`nin başta Sezin Okulunun bahçesi olmak üzere yeniden yetişmeye başladığı belirtildi.

TEMA Vakfı ve Ümraniye Belediyesi desteğiyle gelecek sonbaharda `Ümraniye Çiğdemi` ekiminin ilçe genelinde yaygınlaştırılacağı ifade edilen açıklamada, öğrencilerin `Eco School` adıyla başlattıkları projeyle, Sabancı Üniversitesinin her yıl düzenlediği `Eğitimde İyi Örnekler` konferansına seçildiği bildirildi.