Meraklının El Kitabı Çıktı!

Meraklının El Kitabı Çıktı!

“Merak Edenler”in birlikte yazdığı Meraklının El Kitabı, kitapçılarda ve online satış mağazalarında!

Çınar Yayınları’nın işbirliği, Öğretmen Ağı’nın içerik desteğiyle hazırladığımız, birbirinden yaratıcı merak atasözleri ve alıştırmaları içeren Meraklının El Kitabı yayında! Okulların tatil olduğu bu dönemde, Meraklının El Kitabı’nın hem çocukların hem yetişkinlerin merak duygusunu besleyecek bir kaynak olmasını umuyoruz.

Kitabın içeriğinde neler bulunuyor?
Nisan 2019’da, Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlediğimiz 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın teması “Merak Edenler”di. Bu temayla merak kavramının eğitimdeki önemini işlerken merakın kültürde ne kadar az yer bulabildiğini ve Türkçede merakı olumlayan bir atasözü olmadığını gördük. Bunun üzerine Türkiye’nin tüm “Merak Edenler”ine seslenerek kendi merak atasözlerini yazmalarını istedik. Bize 2 bini aşkın atasözü iletildi. Bunlar arasından seçilenler Merak Atasözleri Kitabı’nda derlendi. Merak atasözlerinin yanı sıra ERG’nin yürütücülüğünü üstlendiği Öğretmen Ağı’nın Değişim Elçisi öğretmenleri sınıf içinde merakı teşvik eden alıştırmalar tasarladılar. Bunları adım adım detaylandırarak, öğrencileriyle uyguladılar. Meraklının El Kitabı, işte bu atasözleri ve alıştırmalarla oluşturuldu.

Merakı teşvik etmemize yardımcı olur musunuz?
“Merak Edenler” kampanyamız boyunca merakı teşvik etmeye çalıştık. Şimdi ise Meraklının El Kitabı aracılığıyla bunu ne kadar başarabildiğimizi ölçmeye çalışıyoruz. Meraka dair algıyı olumlu etkileyebiliyor muyuz? Geleceğe merakı destekleyen bir hafıza bırakabiliyor muyuz? Bunu ölçmede bize destek olmak için yapmanız gerekenleri burada bulabilirsiniz.