2019’da, 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın teması “Merak Edenler”di.

Eğitimde merakı işleme fikri ortaya çıkması öğretmenlerle yaptığımız çalışmalarda eğitimde kademe arttıkça bir çocuğun gün içerisinde sorduğu soru sayısının düştüğünü fark etmekle başladı. Odağına eleştirel düşünmeyi ve sorgulayan bireyler yetiştirmeyi alan bir kurum olarak, bu durumu bir merak problemi olarak kurguladık ve 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın temasını “Merak Edenler” olarak belirledik. Ancak, çalışmaya başlayınca gördük ki merak kültürümüzde pek yer bulabilmiş bir kavram değil. Hatta, dilimizde merakı teşvik eden tek bir atasözü bile yok. Biz de gelecek nesillere merakı teşvik eden bir hafıza aktarabilmek için kolları sıvadık. Merak üzerine düşünen tüm Merak Edenler’in, bize merakedenler.org üzerinden ilettiği atasözlerini akademisyenler, yazarlar ve eğitimcilerle birlikte inceledik. Geleceğe merakı destekleyen bir hafıza bırakabilmek için, aralarından süzülenleri Merak Atasözleri Kitabı haline getirdik. Bu kitabı hem MEB’e takdim ettik hem de şu an öğretmenlerimiz aracılığıyla okullarda kaynak kitap olarak kullanılıyor.

Merakı merak ederek başladığımız bu çalışmada “Merak Edenler” hızla çoğalırken, yürüttüğümüz kampanya, ülkemizin iletişim ve yaratıcılık alanında verilen en büyük ödüllerinde de takdirle karşılandı. “Merak Edenler”, MediaCat’in düzenlediği Felis Ödülleri 2019’da ikisi başarı ödülü olmak üzere toplam beş ödüle, Reklamcılık Derneği tarafından düzenlenen 31. Kristal Elma Ödülleri’nde ise bir Kristal Elma ve bir Gümüş Ödül’e layık görüldü.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Saklı Kalan Başarılar’a 3 Ödül🎉

Eğitim sistemimizdeki mevcut ölçme değerlendirme sistemleri, çoğu zaman bizi kazananlar ve kaybedenler diye ikiye ayırıyor. Oysa ezberlenmiş bilgilerin, öğretilmiş konuların, kazanmanın ve kaybetmenin ötesinde bambaşka renkler, hikâyeler ve deneyimler var. Her bireyin içinde farklı bir potansiyel var. Biz gerçek başarının, bu potansiyeli ortaya çıkarmak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, 2020’de gerçekleşen 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın temasını Saklı Kalan Başarılar olarak belirlemiştik.

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Sona Erdi

Her yıl bahar aylarında Sabancı Üniversitesi’nde bir araya geldiğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nı (İÖK), bu yıl salgın nedeniyle dijital ortama taşıdık. Hızlı bir şekilde hayata geçirmek zorunda kaldığımız bu yeniliğe dair aldığımız olumlu tepkiler sayesinde bugün, ilk günlerde yaşadığımız tedirginlik yerini sevince bıraktı.

İyi Örnekler Her Yerde, Her Koşulda Güzel!

Yeni normalle birlikte yüz yüze gerçekleştirme fikrinden vazgeçtiğimiz 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı (İÖK), bu sene dijital ortamda gerçekleşti. İçinden geçtiğimiz zor zamanlarda hem iyi örnekleri bir araya getirip yaygınlaştırmak hem de konferansı yeni bir formata evriltmek bizim için nasıl bir deneyimdi? 6 hafta süren konferansın arka planında neler oldu? Gelin, iyi örneklerle keşif yolculuğumuzdaki deneyimleri bizim ağzımızdan dinleyin.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.