Merak Atasözü Kitabı Yayımlandı!

Bu yıl 16.sını düzenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda, “Merak Edenler” temasıyla merakın öğrenme ile ilişkisini gündeme taşımak istedik. Eğitime dair merakımızı konferansa başvuran, katılan binlerce öğretmenle birlikte büyüttük. Ancak, çalışmalarımız sırasında merakın kültürümüzde ne kadar az yer bulabildiğini üzülerek fark ettik. Öyle ki Türkçede merakı olumlayan tek bir atasözüne rastlamadık.

Biz de bu boşluğu doldurmak için Merak Edenlere seslendik. Gelecek nesillere merakı destekleyen bir hafıza bırakmak için sosyal medya kanalları ve merakedenler.org üzerinden merakı olumlayan atasözleri derlemeye başladık. Meraka dair sokak röportajları ve merakıyla ilham veren kişilerin hikâyelerine dair mini belgeseller yayımladık. Çağrımıza binlerce kişi katıldı. Bize iletilen atasözleri 2000’i aştı. Bunları, akademisyenler, yazarlar ve eğitimcilerle birlikte inceleyerek aralarından seçilenleri Merak Atasözleri Kitabı haline getirdik.

Birlikte oluşturduğumuz bu kitabın sınıflara ve öğrencilere; farklı şehirlere ve okul kütüphanelerine ulaşmasını diliyoruz. Merak Atasözleri Kitabı’nın merakın dilimize ve kültürümüze oturmasına vesile olmasını umuyoruz.

Toplumda merak duygusunu birlikte yeşertmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Meraklının El Kitabı Çıktı!

Dilimizde merakla ilgili söylenmiş olumlu tek bir atasözü bile yok. Merak, dilimizde yoksa hayatımızda da yok. Öyleyse bu boşluğu, “Merak Edenler” in katkısıyla biz dolduralım dedik ve  Meraklının El Kitabı’nı hazırladık! Meraklının El Kitabı, ERG’ye iletilen 2 bini aşkın merak atasözü arasından seçilenler ve Öğretmen Ağı’nın