Euronews: PISA 2018 açıklandı: Uzmanlar Türkiye verilerini değerlendiriyor

Euronews: PISA 2018 açıklandı: Uzmanlar Türkiye verilerini değerlendiriyor

Türkiye’den 15 yaş grubu öğrencilerini temsil edecek şekilde 186 okul ve 6 bin 890 öğrencinin katıldığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2018 uygulamasının Türkiye özelindeki sonuçları farklı yorumlara konu oluyor.

Euronew haberinde ERG Araştırmacısı Özgenur Korlu’nun PISA 2018 sonuçlarına ilişkin görüş ve değerlendirmelerine yer verildi.

PISA 2018 açıklandı: Uzmanlar Türkiye verilerini değerlendiriyor

Korlu, yüksek lisanslı öğretmenlerin eğitim kalitesi üzerindeki etkisini yorumlarken “Öğretmenlerin yüksek lisans yapmasının Türkiye özelinde öğrencilerin çıktıları üzerinde etkisinin olduğuna dair bir araştırma yok. Türkiye’de yüksek lisans, bu konuda öğretmenlere teşvik getirilmesini öngören 2023 eğitim vizyonundan sonra çok konuşulmaya başlandı” dedi. “Türkiye’de eğitim sisteminde okuma becerilerinin artırılması gereği son PISA araştırmasıyla birlikte bir kez daha görüldü. Eğitim sistemi eleştirel düşünmeyi geliştirecek şekilde tasarlanmalı. Sınav sistemleri de bununla uyumlu olmalı” diyen Korlu PISA 2018 sonuçlarına dair ilk değerlendirmelerini Euronews Türkçe’ye sundu.

Haberin aslına ulaşmak için tıklayınız.