SEÇBİR, TOHAD ve ERG’den Yeni Rapor: Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok

SEÇBİR, TOHAD ve ERG’den Yeni Rapor: Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok

www.hurriyet.com.tr
SEÇBİR, TOHAD ve ERG’nin hazırladığı ‘Ders Kitaplarında Engellilik Araştırması’ sonuçları açıklandı. Buna göre, ders kitaplarında engellilere yer verilmiyor. Kitaplardaki metinlerde, okuma parçalarında, görsellerde yer verilen kişilerin yalnızca yüzde 3’ü engelli. ‘Farklılık’larının altı çiziliyor. Engellilik sosyal ve maddi yardımla çözülmesi gereken bir mesele gibi görülüyor. Read More

İki Mahallenin Hikayesi: Suriyeliler

İki Mahallenin Hikayesi: Suriyeliler

Zeynep Kurmuş Hürbaş, Vehbi Koç Vakfı Koç Özel İlköğretim Okulu ve Lisesi Kurumsal İletişim Müdürü

ERG Blog’da bu ay iki mahallenin hikayesi var. Hiçbir devletin, kurumun altından kalkamayacağı kadar zor bir durumdan el birliğiyle mucizeler yaratılabilir; o çocuklar iyi karneler getirebilir, sınıf başkanı bile olabilir… Vehbi Koç Vakfı Koç Özel İlköğretim Okulu ve Lisesi Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Kurmuş Hürbaş, gönüllülük deneyimlerinden yola çıkarak Suriyeli çocukları yazdı.
Read More

Tam Güne Giden Öğrenci Kazançlı  

Tam Güne Giden Öğrenci Kazançlı  

Aydınlık, Özlem Konur Usta
Eğitim Reformu Girişimi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın 2 bine yakın öğrenciyle anket ve birebir görüşmeyle yaptığı araştırma; ikili öğretimin öğrenciyi beslenme,temel ihtiyaçları giderme ve başarı açısından daha büyük sorunlarla karşı karşıya bıraktığını gösterdi.

Bize Seçme Fırsatı Bırakmadılar

Bize Seçme Fırsatı Bırakmadılar

Birgün, Serbay Mansuroğlu
Çocukların okulda yaşadıkları ve anlattıkları okul ortamlarının yetersizliğini çarpıcı şekilde ortaya koydu: İkili eğitim beslenmeyi etkiliyor,yeterli derslik sayısı yok,okulda şiddet devam ediyor,seçmeli derslerde tercih ve yetenekler gözetilmiyor,spor salonu ve kütüphane sayısı yetersiz.