17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı

Eğitimde İyi Örnekler Her Yerde

2004 yılından bu yana her yıl Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşen Eğitimde İyi Örnekler Konferansları, öğretmenlerin geliştirdikleri iyi örnekleri görünür kılmayı, iyi örnekler aracılığıyla eğitim sistemimizi geliştirecek çözümler üretmeyi hedefliyor. Konferans bu yıl, salgın karşısında alınan önlemler nedeniyle dijital ortamda düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından, öğretmenlerin çabası ve yaratıcılığıyla ortaya çıkmış iyi uygulamaları ağırlayan konferansta, açış oturumunun yanı sıra özel oturumlar, farklı disiplinlerden uzmanlar tarafından yürütülen atölye çalışmaları, film gösterimleri, sergiler, sivil toplum kuruluşlarının ve Millî Eğitim Bakanlığı birimlerinin eğitim alanındaki projelerini tanıttıkları köşeler de yer aldı. Kapsamı itibarıyla eğitimcilere bir konferanstan daha fazlasını sunan İÖK, gönüllülük çerçevesinde özellikle öğretmene ve öğretmenler arasındaki diyaloğa yaklaşımı ile farklı bir anlayış yansıtarak alternatif bir hizmet içi eğitim modeli oluşturuyor.

Sayılarla İÖK

0

Başvuru Sayısı

0

Atölye

0

Sunum

0

İzleyici

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı

Her insanın potansiyeli kendini bir ipucuyla belli eder, biz keşfedersek başarıya dönüşür. Bu yıl, 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın teması Saklı Kalan Başarılar.

Eğitim sistemimizdeki mevcut ölçme değerlendirme sistemleri, çoğu zaman bizi kazananlar ve kaybedenler diye ikiye ayırıyor. Oysa ezberlenmiş bilgilerin, öğretilmiş konuların, kazanmanın ve kaybetmenin ötesinde bambaşka renkler, hikâyeler ve deneyimler var. Her bireyin içinde farklı bir potansiyel var. Biz gerçek başarının, bu potansiyeli ortaya çıkarmak olduğuna inanıyoruz. Toplumdaki yerleşik başarı algısını sorgulayarak, saklı kalan başarıları birlikte keşfedebileceğimize inanıyoruz.

İnanıyoruz ki bir çocuğu farklı ilgilere, yeteneklere, becerilere sahip bir birey olarak değerlendirdiğimizde test sonuçlarından çok daha fazlasını göreceğiz. Belki notları iyi olmayan bir öğrencinin mizahta ne kadar iyi olduğunu fark edeceğiz. Yıl sonu gösterisine hazırlanan bir çocuğun liderlik becerisine tanık olacağız. Meslektaşımızla birlikte yaratıcı bir uygulama geliştirdiğimizde, okuldaki tüm çocuklar için birlikte başarmış olacağız.

Her bireyin potansiyeli kendini bir ipucuyla belli eder. Biz fark edersek, başarıya dönüşür. Gelin bu yıl, içinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda, eğitimi sınırlı seçeneklere indirgemeyelim. Başarının birçok tanımı ve boyutu olabileceğini görerek, birbirimize farklı sorular soralım. Saklı kalan başarıları birlikte keşfedelim.

Her yıl Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, bu yıl koronavirüs salgını karşısında alınan önlemler nedeniyle dijital ortamda gerçekleşti.17. İÖK için 3 Temmuz-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında ERG YouTube kanalında ve Zoom’da buluştuk. Farklı günlerde gerçekleşen eğitimde iyi örnek sunumları, atölyeler ve canlı yayınlanan sohbetler üzerinden birbirimizden beslenmeye devam ettik. Konferansta sunulan eğitimde iyi örneklerin sözlü ve poster sunumlarının, atölyelerin ve eğitimde iyi örnek sahiplerinin iletişim bilgilerinin yer aldığı konferans kitapçığını aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

17. İÖK’te Hangi İllerden İyi Örnekler Var?

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na kabul edilen iyi örnek sahipleri uygulamalarını video içeriklerle sunacak. YouTube üzerinden yayınlanacak iyi örnek videolarını takip etmek için ERG YouTube kanalına abone olmanızı tavsiye ederiz.

Bu yıl 25 ilden 83 iyi örnek kabul edilmiştir. 

Kabul edilen başvuruların 64’ü sözlü sunum olup 19’u poster sunumudur.

Adım Adım Dijital İÖK

Her yıl Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen konferans, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortama taşındı. Geçmiş yıllarda tek gün olarak gerçekleşen konferansı bu yıl dijitale taşıyarak, konferansın fiziksel sınırlılıklarını ortadan kaldırmayı, çeşitli konferans içeriklerini daha uzun süre erişilebilir kılmayı ve bu dönemden gelecek yıllara da taşıyabileceğimiz deneyimler edinmeyi hedefliyoruz.

Dijital olarak gerçekleşecek 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı bu yıl ücretsiz olarak gerçekleşecektir. 

Konferansa ERG YouTube kanalına abone olarak ve takvimde bulunan kayıt formu ile atölyelere kaydınızı yaptırarak katılabilirsiniz.

ERG YouTube: Konferansın açış etkinliği, “Saklı Kalan Başarılar” sohbetleri ve eğitimde iyi örnek sunumları ERG YouTube kanalı üzerinden yayınlanacaktır. Bu içerikler herkesin erişimine açıktır. Canlı yayınlanacak etkinlikleri kaçırmamak için ERG YouTube kanalına abone olmanız gereklidir.

Zoom: Yalnızca belirli sayıda kişinin katılabileceği atölyeler Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Atölyelere katılmak için  önceden kayıt yaptırılması zorunludur.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelere kaydolmak için aşağıda yer alan takvimde atölyeler bölümüne tıklayıp, burada yer alan formu doldurmanız gereklidir. Her hafta Zoom üzerinden gerçekleşecek atölyeler bu sayfadaki takvimde duyurulacaktır. Haftalık konferans programı ve atölyelere kayıt yaptırmak için bu sayfayı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Konferansın ardından konferansta sunum yapanlar için sunuş sertifikası, önden kayıt oluşturarak katılabileceğiniz atölyeler için ise katılımcı sertifikası e-posta aracılığıyla gönderilecektir.

Konferansın Açış Etkinliği

3 Temmuz Cuma günü ERG YouTube kanalında canlı yayınlanan 17. İÖK’ün açış etkinliği, ERG Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ve Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte, dünyanın en önemli düşünce kuruluşlarından Brookings Institution’ın Evrensel Eğitim Merkezi Eş Direktörü Rebecca Winthrop da yer aldı. Winthrop’un konuşmasının ardından, Saklı Kalan Başarılar başlığında bir panel gerçekleşti. Gazeteci Barçın Yinanç’ın kolaylaştırıcı olduğu panelde, editör Cem Alpan, yönetmen Yeşim Ustaoğlu ve Ashoka Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Panelde saklı kalan başarıları keşfetmenin ve başarının bireysel yolculuğu üzerine konuşuldu.

Eğitimde İyi Örnek Sözlü Sunumları

Eğitimde iyi örneklerin sözlü sunumları bu yıl, konferansa kabul edilen iyi örnek sahiplerinin çektiği videolarla Salı ve Perşembe günleri ERG YouTube kanalında yayımlandı.

Yeşil Adam 7. Kıtayı Kurtarıyor

Yaratıcı Öğrenme Ortamı

Yeşil Elma Felsefi Düşünmeyi Sağlar Mı?

Zarfımdan Tekir Çıktı

Eğitimde İyi Örnek Poster Sunumları

BİLSEM Tematik Çalıştayı

Fotoğraf Teması Etrafında STEM

Beden Eğitimi Dersinde Teknoloji Kullanımı

Ne Mutlu Birlikte Başaranlara!

Her insanın potansiyeli kendini bir ipucuyla belli eder. Biz keşfedersek başarıya dönüşür.

Bu sene Saklı Kalan Başarılar temasıyla gerçekleştirdiğimiz konferansta, içinden geçtiğimiz zor zamanlarda eğitimi sınırlı seçeneklere indirgemeden, başarının birçok tanımı ve boyutu olabileceğini gördük. Başarıyı farklı boyutlarıyla değerlendirdiğimiz konferansın animasyon filmlerinde de içimizdeki potansiyeli ortaya çıkararak birlikte keşfetmenin önemini ele aldık. Animasyon filmlerimizi aşağıdan izleyebilirsiniz.

İkinci Kâğıt

Her insanın potansiyeli kendini bir ipucuyla belli eder. Biz keşfedersek başarıya dönüşür.

Yaptığımız araştırmalarda gördük ki öğretmen ile öğrenci arasındaki iletişim çoğu zaman sınavlara göre şekilleniyor. Biz de eğitimi sınırlı seçeneklerin ötesine taşımak amacıyla bu yıl 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın temasını Saklı Kalan Başarılar olarak belirledik. Konferansın teması çerçevesinde 2. Kağıt uygulamasını geliştirdik. Bu uygulamanın en önemli aracı olarak da saklikalanbasarilar.com’u hayata geçirdik. Bu web sayfası ile öğrencilerin öznel düşüncelerini ve fikirlerini paylaşabilecekleri sorularla tanışacaksınız. Gelin, 2. Kağıt’taki sorular yardımıyla onların ilgi alanlarını ve potansiyellerini birlikte keşfedelim.

İÖK Duyuruları

Yerel Çalıştaylar

İstanbul’da gerçekleşen ana konferansta sunulan iyi örnekleri yereldeki uygulamalarla bir araya getirmek için Sabancı Vakfı’nın desteği, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ve yerel paydaşların işbirliğiyle, farklı illerde yerel çalıştaylar düzenledik. 2019 ve 2020’de gerçekleştirdiğimiz yerel çalıştayların detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Konferans Ana Destekçilerimiz

İÖK'e Dair Blog Yazıları

İyi Örnekler Her Yerde, Her Koşulda Güzel!

Yeni normalle birlikte yüz yüze gerçekleştirme fikrinden vazgeçtiğimiz 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı (İÖK), bu sene dijital ortamda gerçekleşti. İçinden geçtiğimiz zor zamanlarda hem iyi örnekleri bir araya getirip yaygınlaştırmak hem de konferansı yeni bir formata evriltmek bizim için nasıl bir deneyimdi? 6 hafta süren konferansın arka planında neler oldu? Gelin, iyi örneklerle keşif yolculuğumuzdaki deneyimleri bizim ağzımızdan dinleyin.

Merak Edenler | Merak Ettiğini Biçersin

Merakın insanın içinde bulunduğu kültürün değerlerinden de etkilendiğini söyleyen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Sevilay Yıldız, hayatımızda etkili olan kültür ögelerinden atasözlerinin merakla ilişkisini inceledi. Yıldız ile çalışmasının sonuçlarını, merak ve öğrenme ilişkisini, merakı yeşertmek için okulun, öğretmenin ve ebeveynlerin rolünü

Herkese İyi Örnek | Damlaları Denize Dönüştürmek…

Eğitim Reformu Girişimi 2004’ten bu yana Eğitimde İyi Örnekler Konferansı düzenliyor. 15 yılda Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce iyi örneği var gücümüzle İstanbul dışındaki illere de taşıdık. İÖK’ün 38. Yerel Çalıştayı 14 Eylül’de Tunceli’de gerçekleştirildi. İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Diyarbakır’dan öğretmenler, Tuncelili meslektaşlarıyla bir

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.