Eğitimde İyi Örnekler 31 Mart’ta Sabancı Üniversitesi’ndeydi

Eğitimde İyi Örnekler 31 Mart’ta Sabancı Üniversitesi’ndeydi

Eğitim Reformu Girişimi’nin her yıl düzenlediği Eğitimde İyi Örnekler Konferansları’nın dokuzuncusu bu yıl 31 Mart’ta Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Başta öğretmenler olmak üzere aralarında Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler, veliler ve eğitime ilgi duyan kişilerin bulunduğu 1.300’e yakın katılımcı gün boyu süren etkinliklere katıldı.

Konferans, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı. Ardından Hürriyet Gazetesi yazarı Sedat Ergin’in moderatörlüğünde Türkiye’de Eğitimi Tartışmak: Reform Öncelikleri, Zorunlu Eğitimin Yapısı ve İçeriği başlıklı panel gerçekleştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzver Yıldıran, ERG Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kenan Çayır ve eğitimci Erhan Ağbaba’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde Türkiye’de eğitim reformunun önceliklerinin neler olması gerektiği, zorunlu eğitimi yeniden yapılandıran yasa teklifinin bu önceliklerle ilişkisi ve değişikliklerin eğitimde nitelik artışına ve eşitsizliklerin azalmasına nasıl katkı yapabileceği izleyicilerin de katkılarıyla tartışıldı. Tartışmalara ilişkin yorumlar için tıklayınız.

TÜSİAD işbirliğiyle gerçekleştirilen Meslek Eğitimi Özel Oturumu ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Meslek Danışmanlığı Oturumu’nun yanı sıra, Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2012, birçok seminer ve atölye çalışmasına ev sahipliği yaptı. Edebiyattan görsel sanatlara, ekolojiden fotoğrafçılığa, kukla yapımından eleştirel düşünmeye birbirinden farklı birçok alan ve konunun eğitim ortamlarında ele alınmasına ilişkin gerçekleştirilecek atölye çalışmaları da konferansın yan etkinlikleri arasında yer aldı.

Konferansın fotoğraflarına ulaşmak için tıklayınız.