Öğretmen İçin Festival

ERG_ogretmenFest_poster_rev3

Öğretmenleri, yalnızca sahip oldukları meslekle değil, birer birey olarak tanımlıyoruz.

Eğitim Reformu Girişimi, yılın birkaç gününü sadece öğretmenlere ve onların hikayelerine ayırarak Türkiye’nin ilk öğretmen festivali “Öğretmen İçin Festival”i düzenledi.

2-14 Nisan 2016 tarihleri arasında, beş farklı mekanda beş farklı etkinlik olarak gerçekleşen festival 223 başvuru aldı. Festival etkinlikleri olan Hafıza Yürüyüşü, Forum Tiyatro, Yaşayan Kütüphane, Yaratıcı Yazma ve Pecha Kucha Gecesi’ne toplam 210 kişi katıldı.

Öğretmen İçin Festival, öğretmenlere kendi hikayelerini birbirlerine anlatabilecekleri, birbirlerinden etkilenebilecekleri, karşılıklı öğrenme sürecinde bulunabilecekleri bir ortam sundu.

  • 3 Nisan 2016

Hafıza Yürüyüşü

Festival kapsamında gerçekleşen Hafıza Yürüyüşünde öğretmenler insan hakları ihlali yaşanmış ya da bir hak ihlaline karşı direniş yürütülen bir mekanda kendilerine verilen harita ve şifreleri kullanarak ilgili mekanları buldu, orada gönüllü anlatıcılarla bir araya gelerek mekanın hikayesi üzerinden konu edilen hak ihlali veya direnişle ilgili paylaşımda bulundu.

  • 9 Nisan 2016

Yaşayan Kütüphane

Yaşayan Kütüphane’de bulunan kitaplar önyargı beslenen ve ayrımcılık ve sosyal dışlanmaya maruz kalan insanlardır ve kitaplar ile okuyucular bir diyalog içerisine girerler. Festival kapsamında Yaşayan Kütüphane etkinliği Toplum Gönüllüleri Vakfı ortaklığıyla Atölye’de gerçekleşti.

  • 14 Nisan 2016

Pecha Kucha Gecesi

PechaKucha; kısa sürede ve etkin bir şekilde gerçekleştirilen bir sunuş tarzıdır. Sunuş yapan kişi, 20 görselin her birini 20 saniyede anlatarak toplam 6 dakika 40 saniyede sunuşunu tamamlar. Etkinlikte, 6 öğretmen Pecha Kucha tekniğiyle kendi hikayelerini anlattılar.

  • 6 Nisan 2016

Forum Tiyatro

Agusto Boal’in kuramını oluşturduğu forum tiyatro yönteminde ele alınan durumdaki kişi için çözüm yolu seyircilerle birlikte sorgulanır. Festival kapsamında sergilenen “Öğretme-n” adlı oyunda da veli-okul-öğrenci ilişkisinde öğretmenin karşılaştığı zor durumlardan örnekler ele alındı. İzleyiciler yeri geldi oyuncu olup oyuna dahil oldu, yeri geldi düşünüp çözüm üretti.

  • 10 Nisan 2016

Yaratıcı Yazma Atölyesi

Festival kapsamında gerçekleştirilen atölyede öğretmenler ilk adımda Yaratıcı Drama çalışmasıyla, Sait Faik gibi her gün yanımızdan geçen hiç dikkat etmediğimiz kahramanları öykülerine taşıdılar.

Öğretmen İçin Festival hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki butonu tıklayınız: