Eğitim alanında yaşanan önemli gelişmeleri ele aldığımız Eğitim İzleme Raporları’nın bu yılki ikinci dosyasında eğitimin içeriğine odaklanıyoruz. Salgın döneminde ve öncesinde eğitimin içeriğine ilişkin öne çıkan konuları değerlendirdiğimiz ve veriler doğrultusunda tartıştığımız Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitimin İçeriği dosyasını yayımladık. 


Uzaktan eğitim dönemiyle önem kazanan dijitalleşme, teknoloji ve kaynaklara erişimin ortaya çıkardığı fırsat eşitsizliği bu dosyada öne çıkan konular arasında bulunuyor. Ayrıca, açık lise uygulamalarının niteliği, mesleki ve teknik eğitimde gerçekleştirilen uygulamalar, ortaöğretimde ve diğer kademelerde gerçekleştirilmesi planlanan dönüşüm çalışmaları, dijital becerilerin yanında öğrencilerin temel becerileri kazanmasının önemi ve uzaktan eğitim döneminde daha da önem kazanan ölçme değerlendirme konuları rapordaki diğer önemli başlıklar. 

Rapor, ERG Araştırmacısı Umay Aktaş Salman’ın kolaylaştırıcılığında, ERG YouTube kanalında canlı yayımlanan bir etkinlikle  kamuoyuna sunuldu. Etkinlikte, dosyanın yazarı, Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun raporun temel bulgularını sundu ve özellikle uzaktan eğitim döneminde eğitimin içeriği ve yöntemleri bağlamında yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Coşkun’un yanı sıra, sürdürülebilirlik için eğitim uzmanı Dr. Şebnem Feriver Gezer’in de konuşmacı olarak yer aldığı tartışma bölümünde ise eğitimin paydaşlarını bekleyen başka krizler, eğitimin içeriğinin krizlere nasıl dayanıklı hale gelebileceği, bu bağlamda sistemsel düşünmenin önemi ve öğretmenin rolü gibi önemli başlıklar tartışıldı.

Raporu indirmek, raporu destekleyen kaynaklar ve panel bilgilerine ulaşmak için Eğitim İzleme Raporu 2020: Eğitimin İçeriği web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

📄 EİR 2021: Öğretmenler Yayımlandı

  2008 yılından bu yana her yıl yayımladığımız Eğitim İzleme Raporlarının dördüncü dosyası olan Öğretmenler, bugün ERG YouTube kanalında yayımlanan etkinlikle kamuoyuna sunuldu.

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.