Eğitim 360° (52): Deprem Bölgesinde ve Göç Edilen İllerde Eğitim

Medyascope işbirliğiyle hazırladığımız Eğitim 360°’ın bu bölümünde Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede ve göç edilen illerde eğitimdeki mevcut durum ve ihtiyaçlar konuşuldu.

ERG Araştırmacısı Umay Aktaş Salman’ın moderatörlüğündeki programda, Öğretmen Ağı Öğretmen Ağı Topluluk Etkileşim Sorumlusu Berfin Azdal, Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü Arzu Atasoy ve Köy Okulları Değişim Ağı Eş Direktörü Gökçen Karaman, öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarını anlattı. Berfin Azdal, öğretmenlerle yaptıkları anketin sonuçlarına göre, dayanışma ve yardımın sürekliliği, psikososyal destek, deprem ve afet yönetimi konusunda güçlenme ihtiyacına dair taleplerin ön plana çıktığını vurguladı.

Arzu Atasoy ise deprem bölgesine yeni atanacak öğretmenlerin desteklenmesinin çok önemli olduğunu anlattı: “Yeni yaşam koşullarında, yeni yapılanan bir şehirde, travma yaşamış çocuklar ve yetişkinlerle çalışıp hem psikolojik bir süreç hem de eğitim süreçlerini yönetecek öğretmenler. Bu çok zor bir durum. Ekstra destek isteyen, öğretmenlerin desteklenmesini gerektiren bir durum.”

Atasoy, deprem bölgesinde, çocuk istismarına yönelik kontrol ve takip mekanizmalarının oluşturulmasının, hem deprem bölgesinde hem de göç edilen illerde okul terklerinin, çocuk işçiliğinin artması riskine karşı da müdahale sistemlerinin önemli olduğunu vurguladı.

Gökçen Karaman da köy okullarının ve köy öğretmenlerinin ihtiyaçlarının farklılaşabildiğine vurgu yaparak eğitim planlamalarının sadece kentler üzerinden yapılmaması gerektiğine, kırsaldaki ihtiyaçların tespit edilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Eğitim 360° (66): Afetlerde Engelli Çocukların Eğitim Hakkı

2023 Kasım ayında yayımlanan ERG Eğitim İzleme Raporu’nda da vurgulandığı üzere çoklu, ardıl ve süreğen krizler yoğunlaştı ve sıklaştı. Krizler gezegenin canlı ve cansız tüm varlıklarını ve ekolojik ilişkileri etkiliyor. Türkiye 2023 yılında çoklu krizler çağının en yıkıcı zamanlarını deneyimledi. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler,