Eğitim 360° (3): Özel Gereksinimli Öğrencilerin Uzaktan Eğitimde Yaşadığı Sorunlar

Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°’ın üçüncü bölümünde Umay Aktaş Salman ve Ekin Gamze Gencer, özel gereksinimli çocukların uzaktan eğitimde yaşadığı zorlukları ve sorunları ele aldı.

Salgın sürecinin etkileri, özel gereksinimli öğrenciler için, diğer öğrencilere göre çok daha farklı. Uzaktan eğitim dönemi başladığından beri, görme engelli, işitme engelli ve zihinsel engelli çocuklar uzaktan eğitime erişimde zorluklarla karşılaştı. Programda Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nden (TOHAD) İdil Seda Ak, hem veli hem de Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen, bu süreçte öğrencilerin ve ailelerin yaşadığı zorlukları, devam eden ihtiyaçları anlattı, hayata geçen uygulamaları değerlendirdi. 

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Eğitim 360° (66): Afetlerde Engelli Çocukların Eğitim Hakkı

2023 Kasım ayında yayımlanan ERG Eğitim İzleme Raporu’nda da vurgulandığı üzere çoklu, ardıl ve süreğen krizler yoğunlaştı ve sıklaştı. Krizler gezegenin canlı ve cansız tüm varlıklarını ve ekolojik ilişkileri etkiliyor. Türkiye 2023 yılında çoklu krizler çağının en yıkıcı zamanlarını deneyimledi. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler,

Eğitim 360° (63): Eğitimde İyi Örnekler ve Kapsayıcılık

Medyascope işbirliğiyle hazırladığımız Eğitim 360°’ın bu bölümünde Eğitim Laboratuvarı Proje Sorumlusu Ayşe Naçar, konukları Erişilebilir Her Şey’den Damla Durman ve Kuş Gözlemcisi İnci Şardağ ile eğitim süreçlerinde kapsayıcı olmanın yolları üzerine konuştu.