Eğitim 360° (26): Öğretmenler Salgından Nasıl Etkilendi?

Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°’ın bu bölümünde Yeliz Düşkün ve Umay Aktaş Salman, salgının etkisinde öğretmenlerin son bir yılını ele aldı. ERG Eğitim İzleme Raporu 2021’in dördüncü dosyası “Öğretmenler” ise dün yayımlandı. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Er’in konuk olduğu Eğitim 360°’ta rapordan hareketle, salgının öğretmen sayısını, öğretmenin iyi olma hâlini ve mesleki gelişimini nasıl etkilediği konuşuldu. Yeliz Düşkün, salgına eşlik eden ekonomik durumdan öğretmenlerin de etkilendiğini belirterek, devlet okullarındaki öğretmenlerin maaşlarının dolar bazında ve satınalma gücü bakımından düştüğünü söyledi. Umay Aktaş Salman, salgının öğrenciler üzerindeki sosyal ve duygusal etkilerinin öğretmenleri zorladığını belirtti. Öğretmenleri zorlayan bir diğer konunun da öğrenme kayıpları, öğrenciler arasında oluşan akademik farklılıklar olduğunu anlattı.

Son bir yılda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Doç. Dr. Er ise öğretmenin kendisini değerli ve yetkin hissetmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun somut ve gerçekçi politikalarla mümkün olabileceğini söyledi. Merkeziyetçi bir eğitim sistemi olan Türkiye’de salgın sürecinde okul düzeyinde kararlar alındığını da belirten Er, “Bu öğretmenin özerk olabilmesi için bir avantaj yaratabilir. Ancak öğretmenin özerk olabilmesi için de yetkinliklerinin desteklenmesi önemli” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Eğitim 360° (46): Öğretmenler Günü’nde Öğretmenin İyi Olma Hâli

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü Öğretmenlerin iyi olma hâli nasıl sağlanır? Öğretmenlerin geleceğe dair kaygıları neler? İyi oluş hâli öğretmenleri nasıl etkiler? Görevlerini nasıl daha iyi yapabilirler? Eğitim 360°’ın bu haftaki bölümünde Öğretmen Ağı ekibinden Yakup Yıldırım’ın moderatörlüğünde, matematik öğretmeni Dilan Özdemir, psikolojik danışman ve

Öğretmenler, Sosyal Medya ve Çocuk Hakları

Öğretmenler YouTube, Instagram, TikTok, Twitter gibi pek çok sosyal ağda paylaşımlar yapıyor, içerik üretiyorlar. Kimi paylaşımlarda ise çocukların kişilik, özel hayatın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin korunması gibi pek çok hakkı ihlal edilebiliyor. Sosyal medyada çocukların fotoğraf ve videolarının paylaşılmasının sonuçlarını farklı alanlardan uzmanlarla konuştuk.

Uzun Hikâye | Salgın Günlerinde Ergenlik

Ergenliğini, belirsizliklerle, zorluklarla ve eşitsizlikle dolu COVID-19 salgınında geçiren gençler, salgının yarattığı sosyal, duygusal güçlüklerle mücadele ediyor. Salgının etkileri gençlerin iyi olma hâlini etkilemeye devam ediyor. Uzun Hikâye’nin bu bölümünde, yaşadıklarını daha yakından anlamak, deneyimlerini ve ihtiyaçlarını görünür kılmak için gençlerle görüştük. Umay Aktaş Salman 

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.