Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°‘ın bu bölümünde Umay Aktaş Salman ve Özgenur Korlu, okulun çocuk koruma sistemindeki rolünü ele aldı. Salgın, okulun çocuk koruma sisteminin çok önemli bir parçası olduğunu net bir şekilde gösterdi. Okul bir eğitim mekanından fazlası. Beslenmeden, sağlık takibine, ihmal ve istismarın tespit edilmesinden, müdahalesine kadar pek çok açıdan, okulun önemli bir rolü var. Okulun, fark etme ve koruyucu müdahaleyi harekete geçirme sorumluluğu var. Bu rolü yerine getirebilmesi konusunda eksikler olsa da eğitimin uzaktan yapılması yine de okulun üstlendiği pek çok rolün zayıflaması anlamına geldi. Okulun çocuk korumadaki rolünü tekrar tekrar konuşmanın ve kapsamlı bir politika oluşturmanın tam zamanı. Programa katılan avukat Seda Akço, okulun çocuk koruma sistemindeki önemini, öğretmenlerin rolünü ve bu konuda yapılabilecekleri anlattı. Rehber öğretmen İsmail Örnek ise okulun ve öğretmenin çocuk korumadaki rolünü yerine getirebilmesi için nelere ihtiyaç olduğunu anlattı.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Beslenme Hakkı Çocuğun İnsan Hakkıdır!

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme temel bir insan hakkı ve birçok çocuk açısından eğitim hakkının yaşama geçmesi için kritik bir gereklilik.  Beslenme hakkını güvence altına almanın yollarından biri öğrencilere ücretsiz okul yemeği sunmanın kapsayıcı ve kalıcı bir eğitim politikası hâline getirilmesi.  

Eğitim 360° (42): Çocuğun İyi Olma Hâlini Amaçlayan Okul Nasıl Olmalı?

2022-23 eğitim- öğretim yılı başladı. 19 milyon 155 bin 571 öğrenci ve yaklaşık 1 milyon 140 bin öğretmen ders başı yaptı. Okullar, çocuğun yaşam kalitesini, memnuniyetini ön plana alan ve yapabilirliklerini artırmayı hedefleyen eğitim alanları olmalı. Eğitim 360°’ın bu bölümünde Umay Aktaş Salman’ın moderasyonunda ERG

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.