Eğitim 360° (10): Okulun Tüm Aktörleri için Hareketin Önemi

Medyascope ve Eğitim Reformu Girişimi işbirliğiyle hazırlanan Eğitim 360°‘ın bu bölümünde Burcu Meltem Arık ve Yeliz Düşkün, hareketi ve hareketin okulun tüm aktörleri için önemini ele aldı.


Koronavirüs salgınıyla birlikte bugüne kadar yaşanılan hayattan duygusal, fiziksel ve mekansal olarak daha farklı bir hayat sürülüyor. Bunun içinde “hareket” ve “hareketsizlik” çok önemli bir yer tutuyor. Programa konuk olan Melike Çapar, çocukların harekete; su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduklarını; proje dahilinde yapılan etkinliklerle çocukların özgüveninin yükseldiğini paylaştı. Burcu Ayan, BoMoVu’nun gündelik hayattaki ve spordaki ayrımcı pratikleri düşünmek ve dönüştürmek amacıyla nasıl yollar izlendiğini, okullardaki hareketin hem tek tek çocukları güçlendirmek hem de aralarındaki ilişkiyi ve öğrenme ortamındaki varlıklarını kuvvetlendirmek için önemli imkânlar sunduğunu anlattı. Deniz Göktaş ise çocukların hareket ve oyun haklarını gözeten eğitim ortamları öneren Aktif Okul Çerçevesi’ni açıkladı, çocukların öğrenme alanlarının hareket etmeye katkı sunacak şekilde düşünülmesi gerekliliğini vurguladı. Programda örnek bir hareket etkinliğine de uygulamalı olarak yer verildi.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Made To Play: Hareket Okulda

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle, Nike Türkiye’nin ana desteğinde ve BoMoVu Derneği’nin saha desteğiyle yürüttüğümüz Hareket Okulda Projesi’yle, çocukların daha iyi öğrenmesine ve iyi olma haline katkıda bulunabilmek için onları fiziksel olarak aktif hale getirmeyi amaçlıyor, okullarda fiziksel aktiviteyi destekleyecek araçlar geliştiriyoruz. MEB işbirliğiyle, Nike

Ön kaydınız başarılı bir şekilde yapılmıştır.

Formunuz gönderilirken bir hata oldu. Lütfen tekrar deneyiniz.