Düşünen Okul, Gelişen Öğrenci Projesi

Eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi, yenilikçi ve etkileşimli bir eğitim anlayışının yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren ERG, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokolle, Hasköy Ortaokulu öğretmenlerine yönelik eğitimler düzenledi. Toplamda 23 gün süren eğitimlerin 20 gününe farklı branşlardan öğretmenler katılırken, Fen, Matematik, Türkçe, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, branşlarına özel planlanan üç günlük ayrı bir eğitime daha katıldı.

Yenilikçi ve etkileşimli biçimde tasarlanan eğitimlerde, öğrenme ve öğretme süreçleri, öğretmenin ve öğrencinin sınıftaki rolleri vb. pek çok konu ele alındı, bu sayede öğretmenlerin kendi pedagojik pratiklerini geliştirmelerine dönük çalışmalar yürütüldü, sorgulama/eleştirel düşünme tabanlı çeşitli uygulamalar yapıldı. Eğitim ayağına farklı branşlardan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin katıldığı projenin kapanış toplantısı, 21 Haziran 2014’te İstanbul’da gerçekleştirildi. Projenin eğitim ayağı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın da katıldığı etkinlikte, öğretmenlerin katılım sertifikalarını alması ile tamamlandı.

Prof. Dr. İpek Gürkaynak tarafından kaleme alınan, proje boyunca hazırlık ve eğitim sürecini kapsayan tüm çalışmaların, notların ve yazışmaların derlendiği Bir Eğitimin Serencamı başlıklı kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

Dr. Murat Günel ve Dr. Müge Ayan Ceyhan tarafından hazırlanan sonuç raporuna ulaşmak içinse buraya tıklayabilirsiniz.