Çocukların ‘Kırılmayan Hayaller’i

Son Haber Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Çocuk Hakları Birimi koordinasyonunda ve 15 çocuk ile gerçekleştirilen atölye programında oluşturulan 3 boyutlu kitap “Kırılmayan Hayaller” yayımlandı.

Yazar Nilay Yılmaz ve üç boyutlu kağıt tasarımcısı Burhan Bilgiç eğitmenliğinde 15 çocuk ile gerçekleştirilen atölye programında oluşturulmuş 3 boyutlu kitap “Kırılmayan Hayaller”, hayallerinin, haklarının peşinden koşan ve camdan bir kız olan Camsu’nun kırılmamak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Kütüphanelerde çok kitap okuyan çocuklar arasından seçilen 15 çocuk “Kırılmayan Hayaller” adını verdikleri kitabın, küçük yazar ve ressamları olarak hayallerin kırılmaması için tüm çocuklara aktarımda bulundu.

Yeni bir eğitim modeli

Bu uzun süren atölye programı ile ortaya çıkan “Kırılmayan Hayaller”in ilk tanıtımı Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi’nin düzenlediği İyi Örnekler Konferansı’nda yapılarak, yeni bir eğitim modeli geliştirildiğinin sinyalleri de verildi. Belediyeden yapılan açıklamada, “İlerideki hayalimiz Kırılmayan Hayaller’in, çocuk aktivite kitabı ile eğitimciler için geliştirilecek öğretmen kitabını da hazırlamak ve okuyucularla buluşturmak. Böylece çocuk hakları konusunda yeni bir eğitim modeli oluşturacağız. İlerleyen süreçte, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi, çocuk hakları eğitim ve etkinliklerini bu yeni eğitim modeli ile gerçekleştirecek. Aynı zamanda www.kirilmayanhayaller.com web sayfamız ile çocuklar, kendi kırılmayan hayallerini, çocuk hakları ile ilgili düşüncelerini ve çalışmalarını bizlerle paylaşabilecekler. Böylece Camsu’nun “Kırılmayan Hayalleri” tüm çocuklarımıza umut olacak” denildi. HM

]]>