Bianet: Özel kurs ve temel liselerin kapatılması eğitim sorununu çözmez

Haberin aslına ulaşmak için tıklayınız. Haberin detayları aşağıdadır.   ERG’DEN BATUHAN AYDAGÜL YORUMLADI: “Özel Kurs ve Temel Liselerin Kapatılması Eğitim Sorununu Çözmez”

ERG Direktörü Aydagül, özel kursların ve temel liselerin, taşrada, yoksul ama başarılı çocukların burs bularak gidebildikleri, küçük ölçekte de olsa eşitleyici özelliği olan kurumlar olduklarına dikkat çekti.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), özel öğretim kurslarının ve temel liselerin kapatılacağını duyurmasını Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü Batuhan Aydagül, “Zaten kapatılmak üzere kurulmuşlardı, o açıdan bir yenilik yok” şeklinde yorumladı. Gerek özel dershaneler yerine açılan özel kursların kapatılması gerekse de temel liselerin kapatılmasının aslında geçmişte alınan bir kararın uygulanması olduğunu belirten Aydagül, Türkiye’de dershanelerin kapatılmasının bir eğitim meselesi değil siyasi bir mesele olduğunun da altını çizdi.

“Özel okullara verilen teşvikler sakıncalıydı”

“Bu aslında siyasi bir karar, eğitim kararı değil. Asıl yeni olan ve bence iyi olan özel okullara verilen teşviklerin kaldırılmasıdır. Bu çok yerinde bir karar olmuş. Çünkü özel okullara verilen teşvikler sosyal adalet açısından ciddi anlamda sakıncalıydı. “Ancak özel kurslar ve temel liseler için hâlâ şu sorunun cevabı yok: Özelikle taşrada, yoksul ama başarılı çocukların bir şekilde burs bularak gidebildikleri okullardı. Bu okullar bir şekilde, küçük ölçekte de olsa eşitleyici özelliği olan kurumlardı. Şimdi bütün bunları kapattığınız zaman halk eğitim merkezlerinde kurs açacak devlet. “Bu da şu soruyu doğuruyor; devlet okulda iyi bir eğitim vermekte zorlanırken bu halk eğitim merkezlerinde herkese iyi bir eğitim vermeyi becerebilecek mi? Dershanelerin yerini doldurabilecek mi? Umarım doldurur. Hakikaten eğitimin parasız olarak herkese ulaşması son derece önemli. Ama rekabet o kadar düştü ki hane halkı bu sefer de cebinden özel ders aldırmak zorunda kalacak.” Bu kararla Türkiye’nin temel eğitim sorunlarının değişmeyeceğini belirten Aydagül, “Bu kurumlar yerini halk eğitim merkezindeki kurslara ve özel derslere bıakacak. Hâlâ eşitsizlik ve özellikle de yoksulluk önemli bir bariyer. Bunu dikkate alarak bütün bu düzenlemeleri yapmakta fayda var” dedi.

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren, temel liselerin de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kapatılacağını açıkladı. Açıklamada, veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gelecek eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapmamaları gerektiği belirtildi. Ücretsiz kursların okul ve halk eğitim merkezlerinde verileceği belirtilen açıklamada “Örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezunlara halk eğitimi merkezlerinde ücretsiz kurslar verilmeye devam edilecek” dendi. Bakanlığın internet sitesinden yayınlanan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edecek. Bu kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir” denildi. (AÖ) Eğitim Reformu Girişimi’nden ilgili yazı dizisi için tıklayın: Temel Liseler
]]>