Merak Atasözü Kitabı Yayımlandı!

Merak Atasözü Kitabı Yayımlandı!

Bu yıl 16.sını düzenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda, “Merak Edenler” temasıyla merakın öğrenme ile ilişkisini gündeme taşımak istedik. Eğitime dair merakımızı konferansa başvuran, katılan binlerce öğretmenle birlikte büyüttük. Ancak, çalışmalarımız sırasında merakın kültürümüzde ne kadar az yer bulabildiğini üzülerek fark ettik. Öyle ki Türkçede merakı olumlayan tek bir atasözüne rastlamadık.

Biz de bu boşluğu doldurmak için Merak Edenlere seslendik. Gelecek nesillere merakı destekleyen bir hafıza bırakmak için sosyal medya kanalları ve merakedenler.org üzerinden merakı olumlayan atasözleri derlemeye başladık. Meraka dair sokak röportajları ve  merakıyla ilham veren kişilerin hikâyelerine dair mini belgeseller yayımladık. Çağrımıza binlerce kişi katıldı. Bize iletilen atasözleri 2000’i aştı. Bunları, akademisyenler, yazarlar ve eğitimcilerle birlikte inceleyerek aralarından seçilenleri Merak Atasözleri Kitabı haline getirdik.

Birlikte oluşturduğumuz bu kitabın sınıflara ve öğrencilere; farklı şehirlere ve okul kütüphanelerine ulaşmasını diliyoruz. Merak Atasözleri Kitabı’nın merakın dilimize ve kültürümüze oturmasına vesile olmasını umuyoruz.

Toplumda merak duygusunu birlikte yeşertmek dileğiyle.

Merak Atasözü Kitabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Gerçekleşti!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Gerçekleşti!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, bu yıl “Merak Edenler” temasıyla gerçekleşti.

Geleceğimiz için emeklerini esirgemeyen, yaratıcılıklarıyla daha güzel yarınlara kapılar aralayan öğretmenlerimiz, 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferası’nda birbirinden değerli projelerini sergilediler, anlattılar…

Sabancı Üniversitesi’nde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılar ile buluştuk. Öğretmenlerimiz, eğitimde iyi örnekler projelerini bizlerle paylaştı, bizler de “Merak Edenler” olarak bütün ilgimizle, eğitimde daha da güzel şeyler görebilme umuduyla oturumlara akın ettik. Konferansa katılan, örnek sunumlarını bizlerle paylaşan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz!

Hem öğretmenlerimiz hem de diğer tüm katılımcılarımızın ilgisi, Eğitimde İyi Örnekler Konferansı için oldukça önemli. Daha güzel yarınlar, daha güzel bir gelecek merak etmekle mümkün diyerek çıktığımız yolda, gelecek “Eğitimde İyi Örnekler Konferansı” için şimdiden merak içindeyiz!

Bir sonraki Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda görüşmek üzere!

Geri Sayım Başladı!

Geri Sayım Başladı!

Merak Edenler için yaşamın kendisi bir okuldur!

Merak etmenin öğrenmeyle yakın ilişkisini gündeme taşıyacağımız, 23 ilden 75 iyi örnek sunumuna ev sahipliği yapan 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 13 Nisan 2019 Cumartesi günü gerçekleşiyor.

Bu sene konferansta kimler mi var?

‘‘Merak Edenler Anlatıyor’’ bölümünde, ‘‘Merak, Yaratıcılık ve Anlam’’ oturumuyla Betül Bozkurt ve Tayfun Atay’ı, ‘‘Günümüz Sanatı: Merak Etmeyen Sanatçı Olur mu?’’ başlıklı oturumu ile Bager Akbay’ı, ‘‘Masallar, Merak ve Ortaya Çıkan Yeni Sorular’’ ile Nazlı Çevik Azazi’i konuşmacı olarak ağırlıyoruz. Ayrıca, “‘Merak Edenler’ Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?’’ sorusuna İrem Günhan Altıparmak ve İlhan İnan ile cevap bulabileceğiniz, “Eğitim Sisteminde Değişim Süreçleri ve Sonuçları”nı Işık Tüzün’den dinleyebileceğiniz ve merak ettiğiniz daha birçok konuyla ilgili oturumlara katılabileceğiniz bir konferans olacak. .

Ashoka Türkiye’nin ‘‘Bir Fark Yaratan Olmak’’ özel oturumu, Öğretmen Ağı’nın ‘‘Merakı Merak Edenler’’, ‘‘Sınırları Kaldırmak’’ ve daha birçok konuda gerçekleşecek oturumları, ‘‘Okul ikliminde Barış Yolları’’ başlığı ile Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) ve ‘‘Dezavantajlı Çocuklarda Dil Gelişimini Desteklemek ve Çift Dillilik’’ başlığı ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) de özel oturumlarda merak edenlerle buluşacak.

Sunumlar, özel oturumlar, atölye ve yan etkinliklerle, birbirinden farklı birçok konuya değinilecek oturumlar için geri sayım başladı.

13 Nisan’da Sabancı Üniversitesi’nde buluşmak üzere!

Merak Edenler MediaCat’te!

Merak Edenler MediaCat’te!

MediaCat bu ay, 16.’ncısını düzenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’mızın “meraka sürükleyen”, #MerakEdenler kampanyasını değerlendirdi. “Toplumda merak duygusunu uyandıran nesil biz olabiliriz” mottosuyla yola çıktığımız proje ile ilgili “Merak Atasözleri” kitabına dair bilgilere de yer verildi.

 

MediaCat haberine ulaşmak için tıklayınız.