Araştırmadan Uygulamaya

Öğretmen Ağı’nın temelleri, Vehbi Koç Vakfı’nın desteğiyle ve ERG işbirliğinde yürütülen Öğretmen Araştırması’nın çıktılarına dayanıyor. Araştırma sonucunda  öğretmenin, kendi kişisel ve mesleki gelişim yolculuğunda aktif ve yaratıcı bir katılımcı olma ihtiyacı bulunduğu ortaya çıktı. Bu ihtiyaç üzerine, öğretmeni önce bir birey olarak güçlendirmek için nitelikli eğitimi dert edinmiş farklı kişi ve kurumların yer aldığı, tasarlanması ve uygulanmasında öğretmenlerin söz sahibi olduğu bir öğretme topluluğu oluşturma düşüncesi doğdu.

Öğretmen Araştırması’nın sonuçları baz alınarak, Türkiye’de öğretmenlerin kendini güçlendirmesine destek sağlayacak bir değişim teorisi yazıldı. Temelleri değişim teorisine dayanan Öğretmen Ağı, eğitime dokunan paydaşları; vakıfları, sivil toplum kuruluşlarını, farklı disiplinlerden kişi ve kurumları içine alarak, öğretmenlerin mesleki yolculuklarında ve çözüm üretme süreçlerinde onlarla birlikte yol alıyor. Öğretmenlik yapan bireyin güçlenmesi için öğretmenlere kaynak ve akran dayanışması deneyimi sunuyor. Öğretmen Ağı, öğretmenlerin sınıflarına taşıdıkları çözüm ve başarı hikayelerinin yaygınlaştırılmasında önemli bir aracı oluyor.

Öğretmen Ağı, ERG, AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı), Aydın Doğan Vakfı, Enka Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı’ndan aldığı destekle 2016 yılında hayata geçti. Pilot aşamasında olan Öğretmen Ağı’nın ilk fazı, Aralık 2017’de sona erecek; modeli, bu süreç boyunca birlikte çalıştığı öğretmenlerin katkıları, geri bildirimleri ve önerileriyle geliştirilecek.