2004’lülerin Dramı

2004’lülerin Dramı

“Denek”, “korku”, “endişe”, “torpil”, “beterin beteri” var… 8. sınıflar TEOG yerine getirilen sistemle ilgili hissettiklerini bu sözlerle tanımlıyorlar. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)  yerine getirilen yeni liselere giriş sistemi aylardır uzmanlar, eğitimciler, veliler tarafından tartışılıyor. Bu süreçte seslerine en az kulak verilenler ise sistemden etkilenecek olan öğrenciler.  ERG Blog’ta, öğrencilerin seslerine kulak veren, önerilerini soran Boğaziçi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kulübü’nün yaptığı çalışmaya yer veriyoruz.

Read More

11. Eğitimde Edebiyat Semineri

11. Eğitimde Edebiyat Semineri

Edebiyat denetimin değil, eleştirinin konusu!

Çocuk ve gençlik edebiyatının uzman yayınevi Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği 11. Eğitimde Edebiyat Semineri, 10 Mart’ta yoğun bir katılımla gerçekleşti. FMV Işık Ortaokulu’nun ev sahipliğini üstlendiği seminere 40’a yakın ilden, 500’den fazla öğretmen, eğitim yöneticisi, kütüphaneci ve akademisyen katıldı.

 İletişim ve sosyal medya konularında dünyanın önde gelen uzmanlarından, Next Academy Başkanı Levent Erden, seminerin kapanış konuşmasında, geleceğin dijital dünyasının kapılarını eğitimciler için araladı: “Eskisi gibi bir nesil farkından bahsetmiyoruz. Çocuklar ve gençler, yaşlarından on yaş daha tecrübeliler. Hemen her sosyal mecrada yazıyorlar; yeni bir yazılı iletişim çağı yaşıyoruz,” diyen Erden, konuşmasını, “Hız, bugün hayatımızın en büyük parametresi. Zamana değil, hıza dayanıklı insanlar yetiştirmek zorundayız. Bu yüzden, gerçekçi olup imkânsızı istemek zorundayız,” ifadeleriyle noktaladı.

Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü, eğitim uzmanı ve analisti Batuhan Aydagül, “Yaşam İçin Eğitim: Niçin ve Nasıl?” başlıklı konuşmasında, ebeveynlerin çocuklara birer eşya gibi davranan “marangoz” yaklaşımından ziyade, her türlü dış etkeni düşünen ve doğal ortamı sağlayan bir “bahçıvan” gibi olması gerektiğinin altını çizdi. Nitelikli eğitim için “aktif yurttaş” yetiştirmenin önemini anlatan Aydagül, “Eğitim ve öğretimi sadece okuldan bekliyoruz. Öğretmenler işini iyi yapmasaydı, Türkiye eğitim sistemi Titanik gibi çoktan batmıştı. Onlara hak ettikleri değeri vermeliyiz,” vurgusunu yaptı.

 

Seminerin çok konuşulan ve dikkati çeken oturumlarından biri “Özgür Çocuk Edebiyatı Mümkün mü?” başlıklı tartışmaydı. Çocuk ve gençlik edebiyatına uzun yıllardır emek veren yazar, yayıncı Mine Soysal; uzman klinik psikolog, pedagog İnci Vural ve blogcuanne.com adlı blog sayfasıyla tanınan veli, yazar Elif Doğan, son dönemde sıklıkla gündeme gelen “çocuk kitaplarında denetim” meselesini farklı açılardan ele aldı. Edebiyatta denetimin değil, eleştirinin aslolduğunu, en büyük eleştirinin de kitabı rafta bırakmak olduğunu hatırlatan Mine Soysal, özgür çocuk edebiyatı için, yaratıcı yazarların özgür veriminin, bu alanda uzman editörlerle yayınevlerinin ve buluşturucuların (eğitimci, kütüphaneci, kitapçı, medya vb) belirleyici olduğunu söyledi. Çocukları büyüdükçe bir edebiyat okuruna dönüştüğünü söyleyen Elif Doğan, “Bu çağın anne babalarının da edebiyat okuru olmayı öğrenmesi gerekiyor, ” dedi. İnci Vural ise, anne babaların, kendilerinde onaramadıkları şeyleri çocuklarında onarmaya çalıştığını, böylece, çocukların soyutlama becerilerini de körelttiklerini belirtti.

2015 Yunus Nadi Öykü Ödülü sahibi, çağdaş edebiyatımızın dikkati çeken ismi Gaye Boralıoğlu, büyük küçük her yaştan insanın yaşamında edebiyatı deneyimleme ihtiyacına ve önceliğine ilişkin gözlemlerini paylaştı. Edebiyatın çok derin bir hafıza olduğunu, her şeyi unutabileceğimizi ama bir kitapta anlatılan ruhun daima yaşadığını ifade eden yazar, edebiyatın tarihten daha hakiki olduğunu söyledi. “Neden yazıyorsun diye sorulduğunda, acaba bir edebiyat öğretmeni yüzünden mi yazıyorum diye düşünmeye başladım. O ilk karşılaşma çok önemli çünkü,” cümleleriyle eğitimcilere seslendi.

 

Çocuk ve gençlik edebiyatının çok sevilen, ödüllü yazarlarından Gülsevin Kıral, “Edebiyatın Umut Sokakları” başlıklı konuşmasında çocuk kitapları yoluyla sevgi, dayanışma ve barış dilini kurmanın olanaklarını anlattı. Kıral, insan hikâyelerini hatırlamak için edebiyata sığınmaktan başka bir yol bulamadığını örneklerle aktardı. “Kurmacanın barışa katkı sağlayacağını söylemek iddialı olabilir, ama edebiyat diğerkâmdır. Karşımızdakinin neler yaşadığını ve hissettiğini anlatır. Kendimize ayna tutarak içimizdeki kötüyle yüzleşmemizi sağlar,” dedi.

 

Zeynep Cemali Öykü Yarışması Proje Başkanı ve Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Müren Beykan, yarışmanın sekizinci yılının teması “kararlılık” üzerine, öğretmen ve kütüphanecilere seslendi. Son başvuru tarihi 22 Mayıs olan yarışmaya ilişkin önemli ayrıntıları paylaştı.

 

 

Seminerin “Yaratıcı Okuma Uygulamaları” bölümünde, Mudanya, Sarıyer, Kartal ve Nişantaşı’ndan öğretmenler, öğrencileriyle yaptıkları yaratıcı okuma uygulamalarını meslektaşlarına sundu. Kitap seçiminden uygulama adımlarına dek öğrencileri edebiyatla buluşturan, nitelikli, pratik yöntemleri ve kazanımları aktararak yeni ve etkili yollar örneklediler.

Uzun Hikâye | Ne Okul Ne Dershane!

Uzun Hikâye | Ne Okul Ne Dershane!

Umay Aktaş Salman
ERG Araştırmacısı

Eğitim politikaları, sistemi ve sorunları konuşulurken, eğitimin öznesi öğretmen, öğrenci ve veliler çoğu zaman gizli özne durumunda. Sayılar, istatistikler eğitimi konuşurken tek başına yeterli değil aslında. Okullarda, evlerde, sokaklarda verilerin ötesinde bir gerçeklik var. Her sayı bir hikâye. “Uzun Hikâye” yazı dizimizde istatistiklerin, uzmanların anlattıklarının yanı sıra eğitimi gerçek öznelerin hikâyeleriyle anlatıyoruz.

Read More

PISA ve TIMSS 2015 Bulguları Işığında Türkiye’de Cinsiyete Dayalı Başarı Farkı Bilgi Notu

PISA ve TIMSS 2015 Bulguları Işığında Türkiye’de Cinsiyete Dayalı Başarı Farkı Bilgi Notu

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ve Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS), kapsamı, sürekliliği ve uluslararası geçerliliği nedeniyle eğitim politikası yapım süreçlerine dair önemli veriler sunan değerlendirme sistemleri arasında yer alıyor. Aydın Doğan Vakfı’nın (ADV) desteğiyle, PISA 2015 ve TIMSS 2015 sonuçlarını cinsiyet odağında  inceledik ve Türkiye’de Cinsiyete Dayalı Başarı Farkı Araştırması’nın ana bulgularından yola çıkan bilgi notunu yayımladık. Read More

Herkese İyi Örnek | Yenilikçi Öğrenme Ortamı; Matematik Oyun Parkı

Herkese İyi Örnek | Yenilikçi Öğrenme Ortamı; Matematik Oyun Parkı

Röportaj: Deniz Göktaş

Kırsalda eğitim üzerine yenilikçi yaklaşım getirmek en başta inanç gerektiriyor. Bu inancın ne kadar büyük olduğunu hissettiren öğretmenlerimizden biri, İbrahim Öğretmen. Hikayesi, 2007 yılında Tokat’ın Zile ilçesi Söğütözü köyünde başlıyor. Bir köyde uzun süre görev yapan İbrahim öğretmen, öğrencilerini beslerken kendi öğrenme serüvenini hiç bırakmamış. Akademik olarak devam ederken aynı zamanda konferanslara da katılmış, sunumlar gerçekleştirmiş. Bu esnada da yolu Eğitim Reformu Girişimi ile kesişmiş. Köy okulunda yapmış olduğu Matematik Oyun Parkı ile 2013 yılında Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda (İÖK) sözlü sunum yapmış. Aynı dönemde eğitimde yenilikçilik ödülünü alan İbrahim öğretmen halen öğrencilerini besleyecek eğitimler alıyor ve öğrencileri için yenilikçi öğrenme ortamları yaratıyor. Read More

20. EPS: PISA ve TIMSS Bulguları Işığında Türkiye’de Cinsiyete Bağlı Başarı Farkı

20. EPS: PISA ve TIMSS Bulguları Işığında Türkiye’de Cinsiyete Bağlı Başarı Farkı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Aydın Doğan Vakfı’nın düzenlediği, “PISA ve TIMSS Bulguları Işığında Türkiye’de Cinsiyete Bağlı Başarı Farkı” temalı 20. Eğitim Politikası Semineri, 19 Şubat 2018 Pazartesi günü saat 14:00- 16:00 arası Aydın Doğan Vakfı’nda gerçekleşecek.

ERG Direktörü Batuhan Aydagül moderatörlüğünde gerçekleşecek seminere, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Serra Müderrisoğlu ve Ankara Üniversitesi İlköğretim Bölümü’nden Doç. Dr. Yasemin Eren konuk olacak.

Seminerimize kayıt yaptırarak katılabilirsiniz:  http://bit.ly/2El57UF 

Eğitim İzleme Raporu 2016-17’nin bulguları Boğaziçi Üniversitesi’nde tartışılacak

ERG, 8 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin ev sahipliğinde Eğitim İzleme Raporu 2016-17’nin yansımalarını akademisyenler ve öğrenciler ile paylaşacak. Moderatörlüğünü ERG Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık’ın üstlendiği panele, Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fatih Çağlayan Mercan, Yrd. Doç. Dr. Engin Ader Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Metindoğan ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Araştırma Kulübü’nden Hilal Kaya konuşmacı olarak katılacak. Etkinliği ERG’nin YouTube kanalında canlı yayından takip edebilirsiniz.