Eğitim İzleme Raporu 2019 | Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı

Eğitim İzleme Raporu 2019 | Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı

Eğitim İzleme Raporu 2019’u tüm yıla yayılan 5 ayrı dosya halinde yayımlayacağız. Raporun ilk dosyası olan “Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı”nı ise 16 Mayıs 2019’da düzenlediğimiz bir panelle kamuoyuyla paylaştık. 

ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık’ın açış konuşmasıyla başlayan panelde, ERG Araştırmacısı Özgenur Korlu raporu sundu. Rapor sunumunun ardından, Oya Özarslan (Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı) ve Pınar Dağ (Veri Okuryazarlığı Derneği Başkanı), Türkiye’de eğitim politikası geliştirme ve uygulama süreçlerini şeffaflık ilkesi üzerinden değerlendirdi.

Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı’nda, içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılında eğitimin yönetişimi ve finansmanı alanında yaşanan gelişmeler, bilgi, medya, veri ve bütçe okuryazarlığı becerileriyle ilişkilendirilerek değerlendiriliyor.

EİR 2019’un ilk dosyası olan Eğitimin Yönetişimi ve Finansmanı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Çalışmalarımızda kullanılan terimleri ve anlamlarını ERG Sözlük‘te derledik. Raporu destekleyen ERG Sözlük’e buradan ulaşabilirsiniz.

Ekibimize Katılın!

Ekibimize Katılın!

Çocuğun ve toplumun gelişimi için eğitimde dönüşümü birlikte, akıl ve hayal gücüyle yaratabileceğimize inanıyoruz. Bu hedefimize ortak olacak Dijital İletişim Uzmanı arıyoruz!

ERG’nin dijital vizyonunu oluşturmak ve dijital öğrenimlerini zenginleştirmek için İletişim Ekibine katılmak isteyen adaylar, özgeçmişlerini ve motivasyon mektuplarını 9 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 17.00’a kadar erg@sabanciuniv.edu adresine “2019 ERG Dijital İletişim Uzmanı” başlığıyla ulaştırabilir.

Read More

Eğitim İzleme Raporlarında Yeni Dönem!

Eğitim İzleme Raporlarında Yeni Dönem!

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) olarak 12 yıldır eğitim alanında yaşanan gelişmeleri inceliyoruz. Gündemi daha hızlı takip edebilmek ve her bölümde ele alınan izleme ve değerlendirmeye daha uzun zaman ayırabilmek amacıyla, bu yıldan başlayarak Eğitim İzleme Raporlarımızı 5 farklı dosya olarak yayımlayacağız. Eğitim İzleme Raporu (EİR) 2019 ile başlayarak eğitimi, bu yıldan itibaren tüm yıla yayarak izliyor olacağız. Read More

Merak Atasözü Kitabı Yayımlandı!

Merak Atasözü Kitabı Yayımlandı!

Bu yıl 16.sını düzenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda, “Merak Edenler” temasıyla merakın öğrenme ile ilişkisini gündeme taşımak istedik. Eğitime dair merakımızı konferansa başvuran, katılan binlerce öğretmenle birlikte büyüttük. Ancak, çalışmalarımız sırasında merakın kültürümüzde ne kadar az yer bulabildiğini üzülerek fark ettik. Öyle ki Türkçede merakı olumlayan tek bir atasözüne rastlamadık.

Biz de bu boşluğu doldurmak için Merak Edenlere seslendik. Gelecek nesillere merakı destekleyen bir hafıza bırakmak için sosyal medya kanalları ve merakedenler.org üzerinden merakı olumlayan atasözleri derlemeye başladık. Meraka dair sokak röportajları ve  merakıyla ilham veren kişilerin hikâyelerine dair mini belgeseller yayımladık. Çağrımıza binlerce kişi katıldı. Bize iletilen atasözleri 2000’i aştı. Bunları, akademisyenler, yazarlar ve eğitimcilerle birlikte inceleyerek aralarından seçilenleri Merak Atasözleri Kitabı haline getirdik.

Birlikte oluşturduğumuz bu kitabın sınıflara ve öğrencilere; farklı şehirlere ve okul kütüphanelerine ulaşmasını diliyoruz. Merak Atasözleri Kitabı’nın merakın dilimize ve kültürümüze oturmasına vesile olmasını umuyoruz.

Toplumda merak duygusunu birlikte yeşertmek dileğiyle.

Merak Atasözü Kitabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Gerçekleşti!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Gerçekleşti!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, bu yıl “Merak Edenler” temasıyla gerçekleşti.

Geleceğimiz için emeklerini esirgemeyen, yaratıcılıklarıyla daha güzel yarınlara kapılar aralayan öğretmenlerimiz, 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferası’nda birbirinden değerli projelerini sergilediler, anlattılar…

Sabancı Üniversitesi’nde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılar ile buluştuk. Öğretmenlerimiz, eğitimde iyi örnekler projelerini bizlerle paylaştı, bizler de “Merak Edenler” olarak bütün ilgimizle, eğitimde daha da güzel şeyler görebilme umuduyla oturumlara akın ettik. Konferansa katılan, örnek sunumlarını bizlerle paylaşan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz!

Hem öğretmenlerimiz hem de diğer tüm katılımcılarımızın ilgisi, Eğitimde İyi Örnekler Konferansı için oldukça önemli. Daha güzel yarınlar, daha güzel bir gelecek merak etmekle mümkün diyerek çıktığımız yolda, gelecek “Eğitimde İyi Örnekler Konferansı” için şimdiden merak içindeyiz!

Bir sonraki Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda görüşmek üzere!

Geri Sayım Başladı!

Geri Sayım Başladı!

Merak Edenler için yaşamın kendisi bir okuldur!

Merak etmenin öğrenmeyle yakın ilişkisini gündeme taşıyacağımız, 23 ilden 75 iyi örnek sunumuna ev sahipliği yapan 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 13 Nisan 2019 Cumartesi günü gerçekleşiyor.

Bu sene konferansta kimler mi var?

‘‘Merak Edenler Anlatıyor’’ bölümünde, ‘‘Merak, Yaratıcılık ve Anlam’’ oturumuyla Betül Bozkurt ve Tayfun Atay’ı, ‘‘Günümüz Sanatı: Merak Etmeyen Sanatçı Olur mu?’’ başlıklı oturumu ile Bager Akbay’ı, ‘‘Masallar, Merak ve Ortaya Çıkan Yeni Sorular’’ ile Nazlı Çevik Azazi’i konuşmacı olarak ağırlıyoruz. Ayrıca, “‘Merak Edenler’ Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?’’ sorusuna İrem Günhan Altıparmak ve İlhan İnan ile cevap bulabileceğiniz, “Eğitim Sisteminde Değişim Süreçleri ve Sonuçları”nı Işık Tüzün’den dinleyebileceğiniz ve merak ettiğiniz daha birçok konuyla ilgili oturumlara katılabileceğiniz bir konferans olacak. .

Ashoka Türkiye’nin ‘‘Bir Fark Yaratan Olmak’’ özel oturumu, Öğretmen Ağı’nın ‘‘Merakı Merak Edenler’’, ‘‘Sınırları Kaldırmak’’ ve daha birçok konuda gerçekleşecek oturumları, ‘‘Okul ikliminde Barış Yolları’’ başlığı ile Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) ve ‘‘Dezavantajlı Çocuklarda Dil Gelişimini Desteklemek ve Çift Dillilik’’ başlığı ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) de özel oturumlarda merak edenlerle buluşacak.

Sunumlar, özel oturumlar, atölye ve yan etkinliklerle, birbirinden farklı birçok konuya değinilecek oturumlar için geri sayım başladı.

13 Nisan’da Sabancı Üniversitesi’nde buluşmak üzere!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın Kontenjanları Doldu!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın Kontenjanları Doldu!

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı, bu yıl 13 Nisan Cumartesi günü Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi’nde gerçekleşecek. Konferans, “Merak Edenler” temasıyla 23 farklı ilden 75 eğitimde iyi örneğin yanı sıra, özel oturumlar ve yan etkinlikler ile aralarında Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un da bulunduğu değerli konuşmacıları ağırlayacak.

1.000’in üzerinde kişinin kayıt yaptırdığı konferansımızın kontenjanları şimdiden doldu!

Eğitim sistemimizdeki iyi örnekleri dinlemek, kutlamak ve birbirimizden öğrenmek için gerçekleştireceğimiz bir sonraki Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda görüşmeyi diler ve yoğun ilginize teşekkür ederiz!

Merak Edenler MediaCat’te!

Merak Edenler MediaCat’te!

MediaCat bu ay, 16.’ncısını düzenlediğimiz Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’mızın “meraka sürükleyen”, #MerakEdenler kampanyasını değerlendirdi. “Toplumda merak duygusunu uyandıran nesil biz olabiliriz” mottosuyla yola çıktığımız proje ile ilgili “Merak Atasözleri” kitabına dair bilgilere de yer verildi.

 

MediaCat haberine ulaşmak için tıklayınız.

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na Ulaşım

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’na Ulaşım

16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı için 13 Nisan Cumartesi günü Sabancı Üniversitesi’nde buluşuyoruz! Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi’ne ulaşım için Kadıköy’den (Rıhtım Otel yanı Simit Sarayı) ve 4. Levent’ten (Büyükdere Caddesi üzerindeki Sapphire AVM girişinin 150 metre önündeki “4. Levent” İETT otobüs durağı) ücretsiz servis hizmeti sağlanacaktır. Read More

İÖK Öğretmenleri Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasında!

İÖK Öğretmenleri Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasında!

İÖK öğretmenleri Nurten Akkuş ve Samet Başkonuş, Varkey Foundation tarafından verilen Global Teacher Prize’ın (Küresel Öğretmen Ödülü) 2018 ve 2019 finalistleri arasında yer aldılar! Öğretmenlerimiz, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilerek finalist olmaya hak kazandılar. Yollarımızın kesiştiği öğretmenlerin böyle başarılar elde etmesinden gurur duyuyoruz.

 

Read More